Nejvýraznější dominantu této čtvrti, Břevnovský klášter, určitě neminete při příjezdu do Prahy od Karlových Varů. A nejen kvůli klášteru je důvod se tady zastavit.
Podle legendy sehrálo významnou roli při pojmenování této části města právě založení benediktinského kláštera sv. Vojtěchem a knížetem Boleslavem. Vstupní osa kláštera je dnes v důsledku nešetrného zásahu v minulém století rozdělena ulicí Patočkovou. Přesto se klášter, postavený podle návrhů mistrů vrcholného baroka, otce a syna Dientzenhoferových, řadí u nás mezi nejzajímavější. V objektu se nachází klášterní pivovar, nejstarší doložený pivovar u nás.
V blízkosti zdejšího kláštera se nachází břevnovský hřbitov, kde můžete zavzpomínat na významné osobnosti, které zde odpočívají. Mezi nimi jsou opat břevnovského kláštera Jan Anastáz Opasek, básník a spisovatel Ivan Diviš, filozof Jan Patočka nebo věčný rebel Karel Kryl.
Hotel Pyramida, postavený v 80. letech 20. století, na Dlabačově reprezentuje architekturu minulého režimu. Vedle toho stojí na území Břevnova za povšimnutí množství dřívějších hospodářských usedlostí, z nichž ale v současnosti žádná neslouží svému původnímu účelu, nebo se dochovaly jen částečně. Nejznámější ze zdejších usedlostí je Ladronka. Vyhledávaný pro pěší turistiku, cyklistiku a především in-line jízdu je dnes i přilehlý park Ladronka. Park zároveň slouží jako prostor pro konání různých kulturních akcí. Také milovníci ricinového oleje mají na Břevnově svůj stánek, a to na krátké ploché dráze Markéta. Každoročně zde plochodrážníci odjedou řadu domácích i mezinárodních závodů.
S přelomovým vynálezem kontaktních čoček je spojován Ústav makromolekulární chemie AV ČR (Heyrovského náměstí), který založil Otto Wichterle, celosvětově uznávaný český vědec a vynálezce, především v oblasti makromolekulární organické chemie.
Infobox
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.