Kvetoucími zahradami a zlatavými lány obilí posetá rovina Hané patří k nejúrodnějším oblastem v Česku. Vyniká nejen přívětivým klimatem, ale i regionálními lahůdkami ze zdravé přírody, folklorem s bohatě zdobenými kroji a velmi svérázným nářečím.
Název Haná se v pramenech objevuje už v 16. století, ale území takto označené bylo úzké, omezovalo se na část kolem stejnojmenné říčky, lišící se od ostatního okolí úrodností. Táhlo se tedy od Vyškovska na Kroměřížsko, Tovačovsko a teprve později na Prostějovsko, Olomoucko a Litovelsko. Pak se název přenášel dále na ta území, kde se mluvilo středomoravským – hanáckým nářečím.
V 19. století se na Hané vyvinuly jedny z nejokázalejších krojů na Moravě. Tradice hanáckého folkloru a venkovské umění se udržuje dodnes v lidových zvycích, obřadech a slavnostech. Nepočítáme- li zmíněná centra oblastí, jsou tradiční místa hanáckého folkloru a umění také Náměšť na Hané, Cholina, Kostelec na Hané, Doloplazy, Příkazy, Velká Bystřice, Němčice nad Hanou a Troubky nad Bečvou.
Haná je rovinatou oblastí, kterou se jako modrá nit proplétá řeka Morava. Klimatické podmínky, zvláště v nížinách, určují zemědělskou a potravinářskou produkci Olomouckého kraje (potravinářská pšenice, sladovnický ječmen, chmel, masný průmysl, mlékárenství).
Tato malebná část Moravy je především bohatá na historii, lidové tradice a kulturu. Docházelo zde také k mísení kultur. U Olomouce vznikaly německé jazykové ostrůvky (Slavonín, Hněvotín, Nemilany) i místa s původním židovským obyvatelstvem (Prostějov, Boskovice, Úsov).
Navštivte Hanou – kraj Krále Ječmínka – a přesvědčte se sami o jejích krásách.
foto © Wikimedia Commons, autor Michal Maňas a Jan Andreáš; město Olomouc
-red-
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.