Toto prestižní ocenění udělované Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstvy kultury a pro místní rozvoj město Příbor získalo za svou systematickou péči o kulturní památky a za život v nich pulzující. Soutěže „Za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón“ se Příbor účastní pravidelně. Na svém kontě má 7 vítězství v krajských kolech.
Příbor je jedním z nejstarších měst severovýchodní Moravy. První písemná zmínka o jeho založení je stará 765 let. Slavit se bude 4. 9. 2016.
Městskou památkovou rezervací bylo historické centrum prohlášeno v roce 1989. Dnes má 64 nemovitých kulturních památek. Město do jejich obnovy vkládá nemalé finanční prostředky.
Výrazným počinem se stala v roce 2015 revitalizace piaristické zahrady. Tím byla v Příboře ukončena náročná oprava celého areálu největší kulturní památky města – piaristického kláštera, která trvala 19 let.
Horní část zahrady kláštera slouží k odpočinku a rozjímání. Centrálním prvkem travnaté plochy je jezírko s fontánou připomínající, že piaristé v zahradě chovali kapry. Pod zakrytým pódiem se konají komorní koncerty. Zahrádka s množstvím bylinek krásně voní. Voní i svatebčanům, v této části zahrady se oddává.
Dominantním prvkem „hravé“ části zahrady pod ohradní zdí, sloužící k posezení dětí i dospělých, je „suchý“ potok se záplavou květin a s molem, kde si hrají ti nejmenší. Potok končí dřevěným oknem s působivým retrospektivním pohledem do zahrady i do vlastního nitra.
Ze zahrady je to pár minut do rodného domu zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Zajímavá expozice s pohovkou, na níž můžete spočinout, a s pravidelnými hudebními vystoupeními vás nenechá na pochybách, že návštěva Příbora stojí za to! Město je oázou klidu. Láká k zastavení se v památkách a ke spočinutí v zeleni v samém centru města. Příbor je dobrou adresou.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.