Šest mimobrněnských památek od Vysočiny po moravsko-slovenské pomezí spravuje Technické muzeum v Brně. Otevírá je vždy sezonně, tedy od dubna do října. Výjimkou je Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou, který je návštěvníkům přístupný od května, kvůli počasí v dané oblasti.
Tři z těchto památek vyhlásila vláda České republiky za národní kulturní památku: Vodní mlýn ve Slupi, Starou huť u Adamova a Větrný mlýn v Kuželově. Další kulturní památky jsou Kovárna v Těšanech a již zmíněný Šlakhamr. Poslední památkou TMB, nikoliv do významu, je Areál československého opevnění a železné opony v Šatově. Bunkr z roku 1938 s vybavením z 80. let minulého století nabízí návštěvníkům nejen prohlídku, ale také další ženijně technická zařízení, která bránila přechodu hranic (např. repliky signální stěny a třístěnného drátěného zátarasu EZOH). Čtyři kompletní výrobní mlynářské celky má ve svých prostorách Vodní mlýn ve Slupi. Jedná se o renesanční stavbu velkomlýna s funkčními vodními koly a náhonem.
Směrem na západ u Žďáru nad Sázavou zájemci najdou Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Jádrem expozice je plně funkční hamerské zařízení z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku. Při prohlídkách průvodce předvádí činnost vodního kola i hamerského kladiva.
Impozantní dominantou Staré huti u Adamova je deset metrů vysoká pec Františka. Jedná se o pozůstatek hutnického komplexu, vybudovaného knížetem Janem Adamem z Lichtensteina v první pol. 18. stol.
Kovárna v Těšanech byla součástí vrchnostenského dvora již ve středověku, její současná podoba pochází z roku 1700. Objekt kovárny tvoří budova ve stylu venkovského baroka s expozicí kovářské dílny v podobě z 19. stol. Na tuto expozici navazuje kolářská dílna.
Větrný mlýn v Kuželově je jeden z mála dochovaných větrných mlýnů tzv. holandského typu s obytnou budovou s expozicí horňáckého bydlení.
Více na
www.tmbrno.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.