Největší autorský výstavní projekt Národního zemědělského muzea Praha v jeho historii
Rok 2011 byl vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním rokem lesů s cílem zvýšit povědomí a posílit ochranu přírody, trvale udržitelné obhospodařování lesů a vývoj všech typů lesů k užitku současných i budoucích generací.
Národní zemědělské muzeum Praha zahájilo koncem dubna t.r. v rámci Mezinárodního roku lesů zatím svůj nejrozsáhlejší autorský výstavní projekt v prostorách svého muzea v Praze na Letné v historii.
Jeho základní částí je výstava „Co pamatuje strom a co lidé zapomněli“, která je situována do velkého sálu v prvním patře muzea. Návštěvník prochází kmenem stotřicetiletého smrku, v němž se může v decenálních sekvencích pohybovat na časové ose a seznamovat se s historií vybraných lesnických oborů. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout např. i kancelář fořta ze začátku 20. století nebo kancelář současného správce Lesů České republiky. V hlavním sále probíhají rovněž interaktivní doprovodné programy pro dětské i dospělé návštěvníky. Součástí projektu „Co pamatuje strom a co lidé zapomněli ?“ je rovněž interaktivní venkovní expozice „O stromech a o lese“ umístěná na revitalizovaném muzejním dvoře.
V nově otevřených prostorách muzea na prvním a třetím patře jsou instalovány další doprovodné výstavy, např. „Staletí mysliveckých a lesnických uniforem“, největší sbírka historických i současných, českých i zahraničních mysliveckých a lesnických stejnokrojů. Součástí této výstavy jsou i uniformy významných osobností a filmové a divadelní kostýmy lesních a lesnických postav. Jedna z dalších doprovodných výstav, „Vůně dýmu a jehličí“, seznamuje návštěvníky s historií a kouzlem dnes již neexistujících lesních železnic. O práci českých lesníků v zahraničí vypovídá fotodokumentární výstava „Český les v poušti Negev (Izrael)“. Tradici lesnického školství u nás přibližujevýstava „Střední lesnické školství v České republice“.
Tento velký výstavní projekt je otevřen pro veřejnost od 29. dubna a potrvá až do 13. listopadu 2011.Nelze vyloučit ani jeho, alespoň částečné, prodloužení do roku 2012 ! Jeho součástí jsou rovněž další doprovodné akce - odborné semináře a přednášky a několik tématických akcí (víkendů) lesa s tématikou lesnictví a myslivosti pro odbornou i širokou veřejnost.
Podrobný časový harmonogram projektu a informace o jednotlivých doprovodných akcích najdete na web stránkách Národního zemědělského muzea – www.nzm.cz .
Výstavní projekt byl realizován za finanční podpory hlavního partnera, státního podniku Lesy České republiky.
Partneři projektu: Ministerstvo zemědělství, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Keren Kayemeth Le Israel, Silvajagd, Expal s.r.o., Husquarna Česko, s.r.o., Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant, Střední lesnická škola Žlutice, Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga Písek, Střední škola lesnická a rybářská Bzenec, Střední lesnická škola Hranice, Střední lesnická škola a Střední odborná škola sociální Šluknov, Česká lesnická akademie Trutnov, Restaurace Stará myslivna Konopiště, Vinicola s.r.o., Sympex s.r.o. a o.s. Český um – Artificium Bohemicum.
Mediální partneři: Český rozhlas 2 – Praha, Český rozhlas – Region, Gastro Hotel profi revue, Kam po Česku, Lesnická práce, Myslivost / Stráž myslivosti, Pressweb, Revue 50plus, Silva Bohemica, Silvarium.cz, VideaPro.cz a Zemědělec.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.