Od 6. do 15. dubna 1896 se v řeckých Athénách konaly první mezinárodní olympijské hry konané v moderní éře.
Antické Řecko bylo kolébkou starořeckých olympijských her, proto byly Athény jednoznačně zvoleny jako hostitelské město olympiády novodobé. Jejímu konání předcházelo založení Mezinárodního olympijského výboru francouzským pedagogem a historikem Pierrem de Coubertinem roku 1894.
Ceremonie slavnostního zahájení a zakončení se uskutečnily na stadionu Panathinaiko. Největšími sportovními borci her se stali Němec Carl Schuhmann, který v zápase a gymnastice vybojoval celkem čtyři zlaté medaile. Hermann Weingärtner získal největší počet medailí - tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou. Velmi důležitým momentem her bylo vítězství Spyridona Louise v maratónském běhu, závodě, který byl oslavou legendy o Fidippidovi.
Závodilo se ve 43 soutěžních disciplínách devíti sportů. Zůčastněných sportovců bylo 245 ze 14 zemí. Naši sportovci v Athénách nestartovali, her se zúčastnil jen dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, který byl členem Mezinárodního olympijského výboru. Nadšený olympijskou myšlenkou zahájil hned po návratu z olympiády přípravy na účast české delegace na příštích hrách.
foto © Wikimedia Commons; Mezinárodní olympijský výbor 1896 v Athénách. Stojící zleva: Gebhart (Německo), Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (Čechy), Kemény (Uhersko), Balck (Švédsko); sedící: Coubertin (Francie), Vikelas (Řecko), Butovskij (Rusko)
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.