Plzeň, 7. června 2012 – Pivovarské muzeum v Plzni slavnostně zahájilo výstavu Jiřího Wintera Neprakty s názvem Přípitek z Plzně. Humoristická díla předního českého karikaturisty a ilustrátora s pivní i hospodskou tematikou budou k vidění od 8. června do 30. září 2012, a to v rámci běžné otevírací doby muzea.
Prostory historické valečky Pivovarského muzea v Plzni ovládne výběr z tvorby předního českého humoristy, karikaturisty, ilustrátora a kreslíře 20. století – Jiřího Wintera Neprakty (1924–2011). Kresby s tematikou hospod, pohostinství a piva pocházejí převážně z období 1963 až 1983, přičemž celoživotní dílo legendárního českého humoristy obsahuje více než 35 tisíc kreslených vtipů a ilustrací.
„Vystavením kreseb Jiřího Wintera Neprakty vzdáváme hold osobnosti poválečného kresleného humoru. Ve svých kresbách ztvárnil tento významný český humorista prostředí typické české hospody a s nadsázkou a vtipem ilustroval českého pivaře s jeho zvyky. Proto se kresby do prostor Pivovarského muzea hodí a doufáme, že budou pro veřejnost příjemným zpestřením stálé expozice,“ říkáJindřiška Eliášková, manažerka cestovního ruchu a péče o historické dědictví.
Výstavu slavných ilustrací doplňují předměty z osobního života Jiřího Wintera Neprakty. Kromě předmětů spojených s jeho každodenní výtvarnou činností, jako pera nebo štětce, je tu řada zajímavostí z osobního života, například fotografie z dětství, samurajský meč či jeho oblíbená želví nebo křišťálová lebka. Součástí interaktivní výstavy bude i dotyková obrazovka, jejímž prostřednictvím si návštěvníci budou moci připomenout i další vtipy tohoto klasika českého humoru.
Poznámky pro editory
· Aktivity Plzeňského Prazdroje pro návštěvníky Plzně zahrnují Návštěvnické centrum, návštěvnické trasy Pilsner Urquell a Gambrinus, dále Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí v centru města.
· Inspiraci k návštěvě pivovaru lze nově najít na stránkách www.prazdrojvisit.cz, které jsou věnovány prohlídkovým trasám a všem službám, jež pivovar pro návštěvníky poskytuje.
· Vedle češtiny, angličtiny a němčiny mohou turisté absolvovat prohlídku také ve francouzštině, čínštině a ruštině.
· Součástí nabídky pivovaru je i společenské a kulturní centrum Secese, které je možné využít k pořádání oslav, kulturních, vzdělávacích i prezentačních akcí.
· Pivovarské muzeum v Plzni se nalézá v původním právovárečném domě ve Veleslavínově ulici, který se zachoval ve své autentické podobě. Muzeum bylo otevřeno v roce 1959, u příležitosti 100. výročí ochranné známky Plzeňské pivo.
· 800 metrů dlouhý prohlídkový okruh Plzeňského historického podzemí je přístupný z budovy Pivovarského muzea. Labyrint chodeb, sklepů a studní byl pod městem Plzní budován již od 14. století a je neodmyslitelně spojen s historií i současností města.
· V roce 2011 navštívilo pivovar, Pivovarské muzeum a historické podzemí přes 250 000 návštěvníků z celého světa. Sám pivovar Plzeňského Prazdroje patří k nejatraktivnějším turistickým destinacím v České republice.
· Oddělení turistiky a péče o kulturní dědictví v Plzeňském Prazdroji se stará také o prohlídkové trasy, turistický ruch a prodej upomínkových předmětů v pivovarech Velké Popovice a Radegast. Celkem v roce 2011 přivítaly všechny turistické objekty a zajímavosti v péči Plzeňského Prazdroje více než 290.000 návštěvníků.
Kontakt:
Jiří Mareček
Plzeňský Prazdroj
724 617 219
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.