Mimořádná výstava je k vidění od 20. května do 30. září 2012 v Galerii Středočeského kraje GASK v Kutné Hoře. Na ploše téměř 2 000 m2 ožívá historie jedné z nejzajímavějších dynastií Evropy pozdního středověku – rodu Jagellonců. Autorský tým pod vedením Jiřího Fajta nashromáždil na 300 unikátních exponátů z 11 zemí Evropy. Výstavu Europa Jagellonica /Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců /1386–1572 od jejího zahájení zhlédlo přes 5000 spokojených návštěvníků.
O výstavě
Česko-německo-polský výstavní projekt představuje umění a kulturu ve střední Evropě na přelomu pozdního středověku a raného novověku, a to nikoliv – jako tomu bývalo doposud – v omezujícím národním kontextu, ale vůbec poprvé v širokých mezinárodních souvislostech. Svým způsobem tak navazuje na divácky úspěšnou výstavu „Karel IV., císař z Boží milosti“, kterou v letech 2005–2006 v Metropolitním muzeu v New Yorku a na Pražském hradě vidělo na 250 000 návštěvníků. Větší část ze zhruba 300 vystavených mimořádných uměleckých děl je dnes roztroušena ve sbírkách významných muzeí umění v Evropě i USA. Nezanedbatelná část se však stále nachází na místech svého původního určení, tj. v kostelech, kaplích, radničních sálech apod.
Na Cranacha do Kutné Hory
Výstava je unikátní v tom, že komplexně ukazuje historický přelom mezi gotikou a renesancí, středověkem a novověkem – vše je ilustrováno na vzácných originálech, mezi nimiž nechybí díla největších jmen své doby: Albrechta Dürera, Lucase Cranacha st., Hanse Elfeldara, Hanse Krella, Bernharda Striegera a mnoha dalších. Návštěvník se zde seznámí i s luxusními předměty každodenní potřeby, které přibližují život pozdního středověku. Milovníci iluminovaných rukopisů si mohou prohlédnout originály předního krakovského dvorního malíře Stanislava Samostrzelnika, pražských iluminátorů Valentina, Matouše a dalších, listiny královských i městských kanceláří, vzácné inkunábule a knižní tisky.
Iluminace opět vystavena
Do 19. srpna je zde vystavena Kutnohorská iluminace, která byla vydražena 8. prosince 2009 v aukční síni fi rmy Sotheby´s v Londýně. Jde o zcela unikátní památku české knižní malby. Tato iluminace je svým významem souměřitelná s fragmentem Dalimilovy kroniky. Rozměrná gotická malba na pergamenu /v. 643 mm, š. 442 mm/ detailním a takřka reportážním způsobem zobrazuje dobývání, prodej a zpracování stříbrné rudy v Kutné Hoře na konci 15. století. Ve sbírkách Galerie Středočeského kraje GASK představuje zcela mimořádnou kulturní památku celoevropského významu a patří mezi nejzajímavější a nejvýznamnější díla s profánní tematikou na sever od Alp. Zachycuje kutnohorské reálie a je zcela ojedinělým pramenem k přiblížení dějin hornictví a mincovnictví.
Vstupné a otevírací doba výstavy Europa Jagellonica v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK):
Návštěvníci si mohou koupit vstupenky na výstavu i v předprodeji, a to i v nově otevřeném Informačním centru Středočeského kraje v Husově ulici v Praze 1 nebo v předprodejní síti Ticketstream. Lze si zakoupit i společnou vstupenku, umožňující vstup nejen na výstavu, ale i do všech dvanácti objektů v Kutné Hoře.
Výstava je otevřena denně do 30. září 2012 od 10.00 do 18.00 hodin.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.