Dobrý den, nalezl jsem na poli káně s poraněným křídlem, mohli byste si pro něj přijet?“ sdělil minulý týden volající ze Světic od Říčan do pohotovostního telefonu pracovníkům Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Po příjezdu na místo však vyšlo najevo, že se nejedná o káně, ale o poměrně vzácného včelojeda lesního. O to větší bylo překvapení, když mu veterinární lékařka této záchranné stanice našla v poraněném křídle brok!
Myslela jsem si, že střílení po ptácích se zahnutým zobákem je dávnou minulostí, že všichni co dnes drží zbraň a používají ji k výkonu myslivosti jsou lidé co vědí, že dravci jsou především člověku užiteční ptáci říká Martina Vondráčková, doktorka ošetřující poraněného včelojeda a rozporuplně pokračuje o to víc mě i překvapuje, že lidé věnující se myslivosti nepoznají včelojeda a navíc neznají jeho způsob života.
Včelojedi patří v České republice mezi silně ohrožené ptáky, jsou tažní a jejich početnost je odhadována do 1 000 hnízdících párů. Váží maximálně 1 kilogram a v letu se podobají káněti. Jejich potravou jsou však téměř výhradně vosy a jejich larvy, dále pak různý hmyz a velmi doplňkově drobní obratlovci. Tomuto jedinci jsme brok vyndali, ránu mu zašili a celé zlomené křídlo v loketní kosti zafixovali. Prozatím přijímá potravu, takže o návratu zpět do přírody rozhodne čas, dodává Martina Vondráčková.
Jelikož se jedná o zvláště chráněný druh, který je zařazen podle zákona o ochraně přírody a krajiny mezi silně ohrožené živočichy, museli pracovníci vlašimské záchranné stanice toto postřelení nahlásit Policii České republiky v Říčanech. Příště by se také mohlo stát, že si někdo splete divočáka třeba s člověkem.
Bc. Jakub Hromas, DiS.
Záchranná stanice pro živočichy ČSOP Vlašim
http://www.pomoczviratum.cz/
jakub.hromas@csop.cz, tel. č. 605 665 410
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.