Je tomu 130 let, co se v Příbrami narodil František Drtikol (* 3. 3. 1883), první český fotograf, který získal světové uznání již za svého života.
První ateliér otevřel Drtikol po absolutoriu odborné školy v Mnichově a vojenské službě v roce 1907 v Příbrami. Religiozita města se staletou tradicí mariánských poutí byla jedním z východisek Drtikolova celoživotního zájmu o duchovní témata a filozofii. Z období příbramského ateliéru pochá- zejí fotografie ovlivněné secesí. Tak jako jeho další práce se vyznačují nejen citovou a myšlenkovou hloubkou, ale zároveň výtečným technickým zpracováním. Jsou to krajinné kompozice, žánrové scény, portréty i snímky horníků v podzemí. Z Příbrami pocházejí také rané autorovy akty, zřejmě jedny z prvních fotografií toho druhu v Čechách.
Vyhlášený ateliér v Praze ve Vodičkově ulici, kde vznikaly slavné psychologické portréty řady významných osobností i množství jedinečných aktů, byl otevřen roku 1912.
V letech po první světové válce dokázal fotograf svoji práci inovovat a obohatil ji o vlivy expresionismu, futurismu, kubismu, purismu a abstrakcionistických tendencí. Světové uznání získal ve 20. letech, kdy se na mnoha mezinárodních výstavách prezentoval jako čelný představitel stylu art deco ve fotografii. Ve 30. letech začal pracovat s papírovými a dřevěnými modely a vytvářel meditativní kompozice. Jeho pozornost se čím dál častěji obracela k duchovním naukám Východu. V roce 1935 fotografickou činnost ukončil. Další léta věnoval překladům duchovní literatury a výuce duchovních přátel. Maloval obrazy, ve kterých chtěl zachytit pocity z meditací. Zemřel v Praze 13. 1. 1961.
Dílo slavného rodáka připomíná stálá výstava v Galerii Františka Drtikola Příbram (připravilo UPM v Praze).
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.