Český Krumlov 9. května 2013
Opravená synagoga, kterou Český Krumlov zpřístupní příští týden, bude dalším důvodem k tomu, aby lidé objevili méně známou tvář tohoto města. Zatímco jeho renesanční jádro je už proslulé, na levém břehu Vltavy má Krumlov další překvapení: hodnotné dědictví z období secese. Perlou je synagoga, jejíž otevření bude významným bodem programu Zemské výstavy spojující od letošního dubna města jižních Čech a Horních Rakous. Český Krumlov se do ní začlení ve středu 15. května vernisážemi výstav v synagoze a Regionálním muzeu.
Synagoga je nejen novým magnetem pro turisty, ale i důležitým symbolem. Budova postavená v roce 1910 plnila svůj účel jen do záboru Sudet v roce 1938 a poté byl její osud velmi dramatický. Po 2. světové válce sloužila krátce jako modlitebna pro vojáky americké armády, posléze byla využívána evangelickými církvemi a nakonec se stala skladištěm. V poválečném období se objekt stal majetkem města Český Krumlov, které ho po roce 1990 vrátilo do rukou Židovské obce. „Až se po dlouhých letech otevře veřejnosti, mnozí lidé možná s úžasem poprvé zjistí, jaký architektonický skvost Český Krumlov má. Naším přáním je, aby se synagoga stala součástí života města a jedním z jeho kulturních a společenských center. To je ten nejlepší způsob, jak přispět k nápravě historických křivd a hledat vzájemné smíření,“ říká místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.
Oprava synagogy patří do projektu takzvaného třetího meandru, což je území na levém břehu Vltavy jižně od historického jádra. V této části města se nachází také Museum Fotoateliér Seidel a domek Egona Schieleho, jejichž obnova je dílem Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF). Synagogu vlastní pražská Židovská obec, od níž si ji ČKRF pronajal a zrekonstruoval zejména pro výstavy, koncerty a společenské akce.
Všechny tyto tři historické stavby mají hodně společného. „Při revitalizaci synagogy nás mimo jiné velmi potěšila synergie s Museem Fotoateliér Seidel. Právě díky nalezeným snímkům Josefa Seidela z exteriéru a interiéru synagogy bylo možné prostor věrně rekonstruovat i s řadou zajímavých a důležitých detailů, které se už nedochovaly,“ zdůraznil ředitel ČKRF Miroslav Reitinger.
Upřesnil, že náklady na opravu a vybavení synagogy, která je jednou z mála dochovaných staveb svého druhu v jižních Čechách, dosáhly zhruba 16,9 milionů korun a z 92,5% jsou hrazené z ROP Jihozápad. Generálním projektantem rekonstrukce byl ateliér SP Studio s.r.o. a generálním dodavatelem stavebních prací firma Vidox s.r.o. Velmi působivý je interiér – hlavní loď zdobí více než tři kilometry zlatých linek, kvůli jejichž obnově bylo třeba postavit devět metrů vysoké lešení. O výmalbu se postaral Josef Palouda, který pracoval i na rekonstrukci Fotoateliéru Seidel nebo domku Egona Schieleho. Všechny tři objekty spojují prvky secese, fotoateliér a byt ve spodní části synagogy dokonce zdobí stejná šablonová výmalba s květinovým motivem. „Secese je pojítkem, které tuto část města odlišuje od renesančního centra, díky němuž je Krumlov tak slavný. Máme štěstí, že i tato novodobá architektura je velmi hodnotná,“ uvedl Palouda.
VÝSTAVY
Ve spolupráci s Fotoateliérem Seidel bude ve středu v synagoze otevřená výstava s názvem „4 fotografové, 2 země, 1 region“. Je zaměřená na architekturu, tradice, náboženství, výrobní odvětví a příběhy konkrétních rodin žijících v této příhraniční oblasti na konci 19. a počátkem 20. století. „Cílem je, aby si návštěvník uvědomil, že život na obou stranách hranice byl před sto lety velmi podobný, téměř stejný. Jednalo se o kulturně, nábožensky a hospodářsky jednotný region,“shrnují autoři výstavy Jan Palkovič a Ivo Janoušek. Spojili práce čtyř fotografů: Josefa Seidela, Josefa Kashofera, Karla Hebsackera, Kaspara Obermayra, kteří ve stejném období působili v Českém Krumlově, Vyšším Brodě, Bad Leonfeldenu a Freistadtu, tedy v místech konání letošní Zemské výstavy.
V zimní modlitebně synagogy najdou návštěvníci stálou expozici „Svět českokrumlovských Židů“, která informace o osudech těchto lidí rovněž dokládá soudobými fotografiemi z významných českokrumlovských ateliérů Seidel a Wolf. „Díky Seidelovým fotografiím známe i portréty různých židovských osobností, které se podařilo identifikovat. Umožňují blíže se seznámit s příslušníky krumlovské náboženské obce, jejichž osudy byly dosud známé jen z písemných pramenů,“ upřesnila kurátorka výstavy Iva Steinová ze společnosti Matana. Stálá expozice věnuje pozornost zejména rodině Spiro, jejichž firma byla velmi významným podnikatelským subjektem nejen v oblasti výroby papíru a výrazně přispěla k rozkvětu města a regionu. Steinová ocenila, že při celkové obnově synagogy byl mobiliář rekonstruovaný na základě Seidelovy fotografie a že se pomocí zdařilých replik pasířských, kovářských a truhlářských prvků podařilo vrátit synagoze její původní podobu. Součástí expozice jsou i náboženské předměty vyrobené v Izraeli.
SYNAGOGA
Původní projekt byl realizován podle plánů pražského architekta Viktora Kafky, který studoval ve Vídni, a velmi ho ovlivnila secese. První záchranné opravy synagogy realizovala již koncem 90. let Nadace Egon Schiele a na ty pak následně navázal od roku 2008 rozvojový fond.
Revitalizace českokrumlovské Synagogy a Ateliéru Egona Schieleho byla realizována díky podpoře evropských financí prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP JZ). Českokrumlovský rozvojový fond spol. s r.o. na oba objekty získal téměř 22 milionů korun. „Projekt Revitalizace objektů Synagogy a Ateliéru Egona Schieleho v Českém Krumlově - Kulturně historické centrum III. meandr zahrnuje rekonstrukci a revitalizaci exteriérů a interiérů dvou zmíněných památkově chráněných objektů v historickém centru města, například do objektu bylo doplněno chybějící schodiště, upraveny stěny, stropy i podlahy a citlivě řešená řada cenných historických detailů těchto nemovitých kulturních památek,“ uvedla Michaela Šímová, ředitelka Úřadu Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS II Jihozápad.
„Místní Synagoga je jedna z mála staveb tohoto typu, která přečkala období světových válek i komunismu. Je dobře, že zde vzniká kulturně historické centrum, které bude nabízet ucelené služby a programy v oblasti cestovního ruchu, kultury, umění a vzdělávání,“doplnila Michaela Šímová.
Harmonogram otvírání synagogy:
pondělí 13. 5.2013 od 13:30 (prohlídka rekonstruovaného objektu a setkání se zástupci židovské obce)
Zúčastnění: starosta města Český Krumlov Mgr. Dalibor Carda, ředitel ČKRF Ing. Miroslav Reitinger, předseda Židovské obce Jan Munk, 1. náměstek ministryně kultury JUDr. František Mikeš, ředitelka Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS II Jihozápad Michaela Šímová, kurátorka výstavy Svět českokrumlovských Židů Iva Steinová (společnost Matana)
středa 15. května 2013 (vernisáž Zemské výstavy)
11.00 - 11.45 Prostor pro novináře - setkání v Regionálním muzeu, výstava Co by, kdyby
Rozhovory: k dispozici Mgr. Dalibor Carda - starosta města Český Krumlov, Mgr. Filip Lýsek - ředitel Regionálního muzea, Mgr. Ivan Slavík - kurátor výstavy
11.45 - 12.30 Prostor pro novináře - setkání v synagoze, výstava 4 fotografové, 2 země, 1 region
Rozhovory: k dispozici Ing. Miroslav Reitinger - ředitel ČKRF, Ivo Janoušek a Jan Palkovič - kurátoři
13.30 Přivítání hostů vernisáže
14.00 - 14.15 Hudební vystoupení ZUŠ Český Krumlov
14.15 - 15.15 Zahájení Zemské výstavy v synagoze, vernisáž výstavy
Úvodní proslovy: Mgr. Dalibor Carda – starosta města Český Krumlov, Ing. Miroslav Reitinger – ředitel ČKRF, Mgr. Filip Lýsek – ředitel Regionálního muzea, Mgr. Ivan Slavík - kurátor výstavy v Regionálním muzeu, Ivo Janoušek a Jan Palkovič - kurátoři výstavy v synagoze, Dr. Josef Pühringer - zemský hejtman Horního Rakouska, Mgr. Jiří Zimola – hejtman Jihočeského kraje
16.15 Vernisáž výstavy v Regionálním muzeu
čtvrtek 16. května 2013 koncert Pavla Šporcla
19:00 Koncert u příležitosti zahájení Zemské výstavy a otevření zrekonstruované synagogy. Pro obyvatele Českého Krumlova zdarma, výdej vstupenek již ukončen, kapacita je naplněna.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.