Je romantická, zábavná, okouzlující, dynamická – je městem mnoha tváří. V každé roční době má co nabídnout. Velmi dlouhý je nejen výčet umělců, které inspirovala, ale i seznam slavných osobností spojených s její historií. Že už jste v Praze byli? To je dobře, ale proč si návštěvu čas od času nezopakovat. Snadno zjistíte, že Praha je nevyčerpatelným zdrojem nevšedních zážitků.
Když se řekne Praha
V průběhu minulých staletí byla nejen hlavou království či rezidencí císařů, ale také duchovním centrem české společnosti, pestrým, kulturním a poměrně tolerantním. Stala se sídlem arcibiskupství, nejstarší univerzity na sever od Alp, významné školy talmudu i mnoha církevních řádů. Ruku v ruce s tím byla česká metropole rozvíjena jako bohaté umělecké centrum v srdci Evropy. Sochařské, malířské, hudební, divadelní i literární tradice zde vždy nacházely podporu a porozumění.
Zajímavá směs všech architektonických slohů po obou březích řeky Vltavy dává tušit, že vás při návštěvě města čeká nejedno příjemné překvapení. Malebné křivolaké uličky dnes žijí jiným tempem. Moderní doba se nezastavila před branami města. Komfortní hotely, příjemné restaurace a kavárny, široká síť funkční hromadné dopravy, mnoho příležitostí k shoppingu – to vše patří ke každodennímu životu stejně jako bohatá kulturní nabídka, kterou potkáte doslova na každém kroku.
Několik tipů, co si v Praze nenechat ujít
Určitě nejnavštěvovanějším místem v Praze je Karlův most. Na oba vltavské břehy je odtud nádherný pohled, jeho podoba se mění téměř na každém kroku. Pokud se nechcete proplétat někdy příliš přeplněným kamenným mostem, nasedněte raději na lodičku nebo na šlapadlo a projeďte se po Vltavě do Čertovky a na Kampu. Uvidíte přitom ještě původní část románského Juditina mostu z 12. století.
Petřínská rozhledna a zrcadlové bludiště. Vysoko nad historickým jádrem města, v nadmořské výšce 318 metrů, obklopena zelení parků stojí rozhledna, z níž se vám otevře pražské stověžaté panorama. Celkem 299 schodů či pohodlí výtahu vám umožní výstup na vyhlídkovou plošinu věže. Sousední bludiště je ideálním místem, kam zajít s dětmi. Pomocí vypouklých zrcadel se jako mávnutím proutkem změníte v dlouhého hubeňoura či krátkonohého břichatce. Navíc se můžete podívat, jaké to bylo, když Prahu dobývali v roce 1648 Švédové.
Za premonstráty na Strahov. O Praze se často říká, že je učebnicí architektury. Stačí, abyste zašli do Strahovského kláštera premonstrátů, a jednotlivé slohy na vlastní oči uvidíte. Vévodí jim ovšem barokní nástropní malby ve Strahovské knihovně. Pod klenbou Teologického a Filozofického sálu je ukryto neuvěřitelné bohatství vzácných rukopisů, prvotisků a knih mezinárodní provenience. Jeho dvě bílé věže zdobí panorama Prahy.
Starý židovský hřbitov. Jen kousek od Staroměstského náměstí, opředen mnoha pověstmi a legendami, přesto trochu zapomenutý, leží Starý židovský hřbitov. Jeho nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1439. Při procházce hřbitovem narazíte na mnoho významných osobností. Jeden z renesančních sarkofágů kryje hrob rabího Jehudy Löwa, slavného myslitele pražského ghetta a rektora talmudské školy. My jej ovšem známe hlavně díky Golemovi. Když už se vydáte do této části Prahy, neměla by ujít vaší pozornosti ani nejstarší synagoga v Evropě – Staronová.
Za zábavou a poučením do Národního divadla. Zatímco přes den nevíte, kam dřív zajít, večer přímo láká k návštěvě některého z pražských divadelních představení. Na Vinohrady nebo do Národního? Je to na vás. Ovšem v Národním divadle se stihnete také podívat na maketu stavby či k základním kamenům tohoto historického skvostu.
Víte, že…
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.