Chcete se alespoň na chvíli ocitnout opravdu uprostřed Evropy? Zavítejte na pražské Staroměstské náměstí – hodinu co hodinu se pod věží Staroměstské radnice shromažďují davy lidí. Zvědavě se dívají na věž do míst, kde se odpočítává každá vteřina našeho bytí.
Defilé dvanácti apoštolů se svatým Petrem v čele, pokyvování mechanických sošek Turka, Marnivce, Lakomce a Kostlivce nás spolu se zvoněním a kohoutím kokrháním vrací hluboko zpět proti proudu času. Když v roce 1410 sestavil mistr Mikuláš z Kadaně unikátní Pražský orloj, vypadal určitě jinak než dnes, ale jednalo se – vzhledem k datu zrodu (středověk) – o promyšlený a dokonalý astronomický stroj. Ostatně propočty na vytvoření jedinečné technické památky vypracoval mistr pražské univerzity Jan zvaný Šindel. Co na tom, že pohybu planet téměř nikdo nerozuměl – ostatně ani nám dnes to není stále zcela jasné.
Pražský Staroměstský orloj od dávných dob provázela řada legend. Než tedy vstoupíte do radničních dveří, raději si ověřte, zda na arkýřové kapli stále stojí soška Panny Marie, a zavzpomínejte na údajného tvůrce orloje, který prý byl z obav i závisti raději oslepen, než aby vytvořil obdobné dílo někde jinde. Prohlídku Staroměstské radnice si ovšem nesmíte nechat ujít. Stačí chvilka a ocitnete se v úplně jiném světě.
Středověká Praha
První kroky po vstupu budou jistě směřovat do podzemí. Staroměstská radnice, sídlo městské samosprávy, je totiž rozsáhlý komplex domů, jejichž historie sahá hluboko do doby středověku. I když měšťané získali povolení ke stavbě vlastního radního domu až od českého krále Jana Lucemburského, sklepení domů jsou mnohem starší. Jen kdyby jejich zdi mohly vyprávět: v některých částech bylo vězení, jinde naši předkové bydleli i obchodovali. Ještě dnes tady uvidíte původní studny, domovní portálky a také poznámky těch, kteří pro dluhy upadli do vězení.
Trocha historie
Ovšem Pražská radnice má za sebou opravdu pohnutou minulost. Právě tady byl v roce 1458 na královský trůn zvolen Jiří z Poděbrad, později, po bitvě na Bílé hoře, byli ze zdejšího vězení odváděni účastníci stavovského odboje přímo na popraviště. Dvacet sedm z nich také nalezlo na Staroměstském náměstí smrt. Ovšem nemusíme se vracet tak daleko do historie. I za druhé světové války hrála radnice klíčovou roli v květnovém Pražském povstání. Labyrint podzemních chodeb totiž sloužil jako zázemí a lazaret pro české povstalce, ale část radnice, včetně cenného historického archivu, nenávratně shořela. Jen torzo v současnosti připomíná bývalé východní křídlo, sahající kdysi až ke kostelu svatého Mikuláše.
Z ptačí perspektivy
Stačí vystoupat nebo vyjet výtahem na vrchol Staroměstské radniční věže a Praha vám bude doslova ležet u nohou. Naskytne se vám krásný výhled na překvapivě úzké uličky Starého Města, desítky malebných střech a věží, dominantní kopule chrámů, majestátní Pražský hrad. To vše z výšky téměř sedmdesáti metrů.
Staroměstská radnice dnes
Také v současnosti je Staroměstská radnice centrem města. Pražský primátor zde přijímá významné osobnosti i vzácné návštěvy. Vždyť se má čím chlubit. Na výzdobě Staroměstské radnice se podílela řada vynikajících českých umělců, architektů, malířů a sochařů. Tak například slavné Kalendárium orloje vytvořil Josef Mánes, vstupní vestibul s gotickou klenbou byl vyzdoben malbami podle návrhu Mikoláše Alše, schodiště zdobí jedno ze slavných sousoší Josefa Václava Myslbeka. Stojí za to vidět i historické sály – monumentální obrazy Václava Brožíka či jeho intimní lunety připomínají slavné okamžiky českých dějin.
Do kaple za apoštoly
Ovšem korunou celé prohlídky je prohlídka staré radní síně a gotické kaple. Vzácné kazetové stropy, znaky cechovních korporací a zejména dřevořezby dvanácti apoštolů, jak je vytvořil sochař Josef Sucharda. Na jeho sošky s typickými atributy budete dlouho vzpomínat.
Infobox
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.