Kupku, Rubense či van Gogha nemusíte hledat jen v mezinárodně proslulých galeriích. Díla těchto světoznámých umělců naleznete i v Praze. Pojďte se s námi podívat, jaké skvosty pražské galerie a obrazárny ukrývají.
Obrazárna Pražského hradu
Díky sběratelskému zájmu císaře Rudolfa II. vznikla na přelomu 16. a 17. století na Pražském hradě obdivuhodná umělecká sbírka, jeho nástupce Matyáš ji však rozdrobil a část převezl do Vídně. Zlomový byl zejména rok 1648, kdy švédští vojáci ukořistili vše, co by potěšilo jejich královnu Kristýnu. Nová kolekce, z poloviny 17. století, se soustředila na díla italských, německých, nizozemských či vlámských mistrů.
V obrazárně dnes uvidíte víc než stovku unikátních děl, mezi nimi nechybí plátna velikánů jako Tizian (Toaleta mladé ženy), Hans von Aachen (Hlava dívky) či Tintoretto (Cizoložnice před Kristem). Úctu vzbuzuje i rozměrné plátno Petera Paula Rubense Shromáždění olympských bohů.
V expozici jsou zastoupeny obrazy světových umělců, jako je Picasso, Monet, Mucha, kolekce děl Františka Kupky, Josefa Šímy, Jindřicha Štyrského, ale i soubory děl rakouského (Klimt, Schiele), německého, italského, britského či ruského umění.
Při prohlídce sálů Veletržního paláce se nezapomeňte zastavit u obrazu Vincenta van Gogha Zelené obilí, který vznikl na sklonku umělcova života. Upoutají vás plátna Pierra-Augusta Renoira Milenci (vzniklo v roce 1875), Cézannův Dům v Aix-en-Provence, Rousseauův Autoportrét nebo obraz U nás v Kameničkách Antonína Slavíčka.
Mezi díly českého umění 20. století vás určitě uhrane Kupkova Dvoubarevná fuga, považovaná za jeden z prvních abstraktních obrazů na světě.
Kleopatra II., zásadní dílo Jana Zrzavého, nám dává možnost nahlédnout do symbolických vizí malíře. Hlubší souvislosti lze najít i v obrazech Toyen (Na zámku La Coste), v Munchově Tanci na břehu či Kokoschkově Pohledu na Karlův most.
Moderní umění v plenéru
Jedna z dominant Prahy 3 – Žižkovský vysílač – vzbuzuje emoce i v 21. století. Stavba, vysoká 216 metrů, se dokonce dostala do žebříčku 10 nejošklivějších staveb světa, hned vedle gigantického hotelu v Pchjongjangu. Od roku 2000 lze na věži spatřit laminátové sochy, takzvaná Miminka od kontroverzního českého designéra Davida Černého. Možná i díky těmto do nebe šplhajícím „drobečkům“ se negativní dojem z vysílače poněkud obrousil.
Na Černého plastiky lze narazit i v jiných částech Prahy. V pasáži paláce Lucerna se ze stropu snáší socha sv. Václava, který sedí na mrtvém koni (je nainstalován vzhůru nohama a s vyplazeným jazykem). Turisticky populární je Čůrající fontána v Hergetově cihelně. Dvě bronzové mužské postavy čůrající do bazénku ve tvaru České republiky jsou k vidění od jara do podzimu. Vnitřní mechanismus zvedá genitálie tak, že proud vody píše na hladinu písmena. Pomocí SMSky si můžete nechat „vypsat“ svůj originální text. Jiná z Černého soch – Viselec v Jilské ulici – představuje Sigmunda Freuda.
Informace o stálých expozicích, připravovaných výstavách a všem zajímavém z pražského kulturního života naleznete na webovém portálu www.praguewelcome.cz (v Kalendáři akcí).
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.