Datum 8. listopadu 1620 se rozhodujícím způsobem vepsalo do naší historie. Ani ne dvouhodinová bitva na Bílé hoře zpečetila osud české země na dalších tři sta let.
Na Bílé hoře, v 17. století tenkrát v blízkosti Prahy, se odehrála hlavní bitva třicetileté války, v níž se česká stavovská armáda postavila proti dvěma katolickým, armádě Katolické ligy a armádě císaře Svaté říše římské. Katolické vojenské síly zdolaly příslušníky stavovského povstání za méně než dvě hodiny – tato chvíle zpečetila osud české země na další staletí. K výročí bitvy (1920) byl na samém vrcholku Bílé hory postaven pomník s mohylou. Dodnes připomíná významný mezník naší historie. I když část bojiště již pokryla novodobá vilová zástavba, historické souvislosti připomíná kostel Panny Marie Vítězné, postavený na místě, kde se pár let po bitvě vystavěla kaple sv. Václava. Ta byla zřejmě zřízena k uložení ostatků vojáků, kteří nebyli řádně pohřbeni. Dnes je původně poutní místo jednou z nejvýznamnějších památek této čtvrti. Přelomové události připomínají ve svých dílech čeští umělci, například písničkář Karel Kryl v textu písně Bílá hora. Ve spolupráci s městskou částí Prahy 6 se na Bělohorské pláni připravuje každoročně autentická bitevní rekonstrukce.
Severně od místa bitvy se nachází letohrádek Hvězda. O stavbě renesanční budovy ve tvaru šesticípé hvězdy rozhodl v 16. století král Ferdinand I., později nechal kolem celé obory Hvězda postavit zeď. Sbírky v letohrádku (se zajímavou stálou expozicí) spravuje Památník národního písemnictví. Celou oborou vede naučná trasa se třinácti zastaveními, jež zachycují zajímavosti naší národní kulturní památky. Oázu klidu a zeleně využívají Pražané k procházkám nebo také k aktivnímu relaxu – v létě běžci, během zimy zase běžkaři.
Infobox
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.