Podle vzoru příměstských římských vil byl založen koncem 17. století zámek Troja. Architektonický klenot dal později pojmenování celé obci, dnes městské části Prahy.
František Karel ze Šternberka, vzdělaný představitel vysoké šlechty, vybudoval v tehdejším Ovenci zámek, nazvaný pro jeho zálibu v antice Troja. Pražské předměstí tak získalo vzácnou architekturu raného baroka s rozsáhlou zámeckou zahradou. Častým cílem návštěvníků jistě zůstává také Zoo Praha, nedá se ale před dalšími významnými místy upřednostňovat.
Troja se pyšní bohatou viniční minulostí – vinice jsou dokumentovány již v roce 1228. Dnes se vinná réva pěstuje i degustuje na vinici sv. Kláry a v nedaleké vinici Salabka. Navíc tu v Botanické zahradě najdete i evropský unikát – tropický skleník Fata Morgana o rozloze cca 1 750 m².
Zdejší „genius loci“ inspiroval české i evropské malíře, kteří zachycovali Troju v různých podobách a staletích. Svá plodná léta zde prožili básníci Vítězslav Nezval a Svatopluk Čech. Dokumentární filmovou fresku s názvem „Troja v proměnách času“ natočila česká režisérka Věra Chytilová (sama zde desítky let žije). Pro Troju se rozhodli také naši nejznámější olympijští manželé, Dana a Emil Zátopkovi.
Troja nabízí vyžití i v oblasti sportovní a rekreační – mistrovství ve vodním slalomu na světové úrovni, ale také lekce pádlování na zdejší „divoké vodě“. Jedna z nejkrásnějších in-line a cyklostezek vás po pravém břehu Vltavy povede kolem zoo až na konec ulice V Zámcích. Z druhé strany je možné dostat se přes most Barikádníků do parku Stromovka. Pokud jsou vám bližší architektonické krásy, pak se projděte kolem barokem inspirované usedlosti Kazanka, drobné sakrální kaple sv. Kláry, dřevěných Gočárových domů nebo funkcionalistické Schückovy vily (mimo jiné sídlo někdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka).
Infobox
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.