Přijměte pozvání na Žižkaperk, pražský Montmartre a poznejte atmosféru bohémské čtvrti – činžovních domů z přelomu 19. a 20. století. Vydejte se čtvrtí Fešáka Huberta do míst jedinečných i významných, historických i tajemných, stejně jako současných. Úzké strmé uličky vás provedou pestrou paletou pivnic, ostře kontrastujících s moderními bary, kluby a restauracemi světové kuchyně.
Čeká tu na vás celá řada památek, divadel, galerií a muzeí, stejně jako obchůdků s cizokrajným zbožím či kořením. Špatnou zprávou je, že na prohlídku Žižkova vám jeden den nestačí, zato dobrou je, že „nocleháren“ je tu víc než dost.
Na Žižkově nepřehlédnutelné
Národní památník na Vítkově (1929–1933), funkcionalistická stavba architekta Jana Zázvorky, byl původně určen k uctění památky našich legionářů a čs. odboje 1914–1918. Dnes tu můžete mimo jiné navštívit také expozici Křižovatky české a československé státnosti. Žižkovský vysílač v Mahlerových sadech (1992) nabízí výhled nejen na samotný Žižkov, ale i na celou Prahu, který si můžete vychutnat také v klidu zdejší restaurace. Od roku 2000 jsou součástí věže obří miminka Davida Černého. V těsném sousedství se nachází židovský hřbitov. Kostel sv. Prokopa na Sladkovského náměstí (1898) je novogotický sloupový trojlodní chrám s jednou věží od Josefa Mockera a Františka Mikše. Kostel sv. Rocha na Olšanském náměstí (1682) je pak nejstarším žižkovským kostelem, snad podle plánů Jeana Baptisty Matheye, který měl původně plnit funkci hřbitovního kostela po morové epidemii (1680).
Místa poznání i odpočívání Palác Akropolis – centrum nezávislé kultury – nabízí jedinečné hudební, divadelní a výtvarné projekty domácí i zahraniční. Sportovní areál Pražačka láká návštěvníky jedním z nejlepších venkovních i krytých bazénů v Praze. Venku jsou hřiště na fotbal, tenis či volejbal, uvnitř pak posilovna, šatna, sprchy a občerstvení. Parukářka je park na Vrchu svatého Kříže, mezi Vítkovem a Olšanskými hřbitovy, s krásným výhledem na Prahu. Prochází tudy naučná stezka, asfaltové cesty slouží pěším i cyklistům a nechybí ani moderní dětské hřiště. Židovské pece – původně Šibeniční vrch – získaly svůj dnešní název snad po jeskyních, kam se uchylovali Židé při pogromech v Praze (1744). Nabízí nenáročný okruh pro maminky s kočárky a in-line bruslaře či cyklisty. Nechybí tu dětské hřiště, lavičky, pítko i bezbariérový přístup. Rajská zahrada – původně vinice, od roku 1876 tu stála zahradní restaurace, později však plnila funkci zásobní zahrady. Dnes tu najdete opravdu luxusní park pro odpočinek i volnočasové aktivity všech věkových skupin. Kino Aero, jinak také kino dobrých filmů, je jedním z nejstarších fi lmových klubů v České republice. Měsíčně uvádí desítky titulů včetně fi lmů, které nejsou v české distribuci. Armádní muzeum – v historických budovách Památníku osvobození najdete expozice mapující historii vojenství v období od 1. světové války po perzekuci příslušníků čs. armády po únoru 1948.
Hospůdky tradiční i současné
Těžko vybírat z jejich nepřeberného množství, proto pokud mi laskavý čtenář dovolí, budu jmenovat alespoň ty, které dobře znám. Do minulého i předminulého století vás přenesou restaurace Palác Akropolis, Hospůdka Nad Viktorkou nebo U Slovanské lípy. A kde se dobře vaří? To posuďte sami. Doporučit vám však mohu alespoň stylový restaurant Kuře v hodinkách v duchu jazz-rockového alba skupiny Flamengo, rodinnou restauraci Sklep či mou oblíbenou Zahradní restauraci Lavička.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.