Velkým turistickým lákadlem města je jeho originální urbanistické řešení. Zlín má díky Tomáši Baťovi charakter zahradního města, což představuje nejen v českém měřítku specifický úkaz. Nikde nevyrostlo město tak rychle a podle předem daného urbanistického plánu…
Baťa při budování továrny, čtvrtí pro bydlení, škol a dalších veřejných institucí dokonale využil standardizaci a typizaci budov. Dal tak vzniknout stavbám ekonomickým, jednoduchým, s omezeným počtem užitých stavebních prvků, a položil základ jedné z nejpůsobivějších větví moderní úsporné architektury. Město se záhy stalo významným centrem meziválečné moderní architektury u nás i jediným důsledně budovaným funkcionalistickým městem v Evropě.
Ucelený obraz o vývoji města zachycuje část stálé expozice Krajské galerie výtvarného umění ve 14|15 Baťově institutu. Seznámit se tu můžete s modely, plány, fotografiemi i vizualizacemi významných zlínských budov 20. až 40. let 20. století. Zlínským vilám, baťovským domkům, budovám v továrním areálu i ve veřejném prostoru se věnuje nový turistický průvodce „Zlínská architektura“. K vidění bude například na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2014 v Brně, na stánku města Zlína.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.