Většina českých měst je směsicí několika architektonických stylů, Zlín se proslavil jedním – funkcionalistickou architekturou ze skla, červených cihel, oceli a železobetonu. „Město v zahradách“ vybudoval pro své zaměstnance během pár desítek let geniální podnikatel Tomáš Baťa. Slavný francouzský architekt Le Corbusier při své návštěvě Zlína v roce 1935 prohlásil, že město je zářivým architektonickým fenoménem.
Symbolem města se stala 21. správní budova – zlínský mrakodrap. Jednalo se o jednu z prvních výškových staveb v Evropě, která byla dokončena v roce 1939. Sedmnáctipodlažní budova je vysoká 77,5 metru. Součástí mrakodrapu je technická vymoženost – pojízdná kancelář šéfa firmy. Odkazu Tomáše Bati se věnuje unikátní expozice „Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost“ ve 14|15 Baťově institutu v továrním areálu.
www.14-15.cz
Nově ožil i Gahurův prospekt (zelená dominanta centrální části města), který je vymezen dvěma řadami budov bývalých baťovských internátů a v nejvyšším bodě stojí Památník Tomáše Bati. Nové Kulturní a univerzitní centrum je nejvýznamnější stavbou ve Zlíně. Autorkou multifunkčního komplexu je zlínská rodačka, světoznámá architektka Eva Jiřičná.
www.kc-zlin.cz
Pravým opakem hektického městského tempa je poklidná atmosféra přírodního parku s pohádkovým zámkem v areálu Zoo Zlín, kde nově najdete i meditační japonskou zahradu. Letos v září se otevírá unikátní pavilon rejnoků, kde si návštěvníci mohou tyto ryby i pohladit. www.zoozlin.eu
Informace o kulturních akcích, pozvánky a tipy na výlety najdou návštěvníci Zlína v Městském informačním a turistickém středisku. Od letošního roku má zlínské informační centrum svoji stránku i na sociálních sítích, otevřete facebookový profil Zlín – informační centrum.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.