Ostatně jak jinak, tedy pokud neznáte lepší způsob. Já tedy ne, a proto jsem si víkendovou kartu v ceně 180 Kč zakoupil. Potom jen stačilo projít si brožuru s výlety a vybrat to, co mě zajímá. Nevybrat si bylo nemožné a já si vybral hned několik míst, která se dala stihnout za dva dny. Karta mi jen na dopravě za dva dny ušetřila 92 Kč, a to se počítá.
Výlet – den první
Zoo Olomouc a Svatý Kopeček
Tramvají jsem dojel z centra na nádraží, kde díky přehlednému infosystému nebyl problém najít stanoviště správného autobusu. Ten mě během 20 minut a po zvládnutí 8 km dopravil na úpatí Hrubého Jeseníku (382 m), na Svatý Kopeček. Zdejší zoo je místem, kde se nudit nebudete. Za vstupné jsem díky kartě ušetřil 110 Kč. Jen pár set metrů odtud nezapomeňte navštívit ještě majestátní poutní místo, barokní baziliku Navštívení Panny Marie. Vstup je celoročně zdarma a otevřeno je denně, kromě pondělního odpoledne.
Arcidiecézní muzeum
Sídlem muzea je Olomoucký hrad na Václavském (Dómském) pahorku v centru Olomouce. Moc jsem se těšil, až konečně na vlastní oči uvidím prostory románského paláce z 12. století, tzv. Zdíkova (dříve Přemyslovského). Za vstup jsem díky kartě ušetřil 70 Kč. V areálu hradu je možné volně navštívit třeba katedrálu sv. Václava a kostel svaté Anny.
Arcibiskupský palác
Původně biskupský palác je snad nejrozsáhlejší stavbou v centru Olomouce. Škoda jen, že dnešní podoba pochází z rekonstrukce a částečné přestavby po požáru roku 1904. Sídlí tu olomoucké arcibiskupství, přesto jsou možné prohlídky pro veřejnost. Za vstupné jsem díky kartě ušetřil 60 Kč.
Výlet – den druhý
Hrad Bouzov
Druhý den, na cestě z Olomouce domů, jsem nemohl minout bouzovský hrad, třeba už jenom kvůli pohádce „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“. Pokud tu budete chtít využít kartu, potom čtěte pečlivě vypsané časy prohlídek. Za prohlídku jsem tu díky kartě ušetřil 120 Kč.
Muzeum Olomouckých tvarůžků
Co by kamenem dohodil z Bouzova objevíte další ikonu spojenou s Olomoucí, městečko Loštice a zdejší opravdu jedinečné muzeum, jež je věnovánohistorii a výrobě olomouckých tvarůžků. Muzeum je nadčasové a skvělé mi připadá i řešení závěru expozice, kdy vstupujete rovnou do podnikové prodejny. Nakoupíte tu celoročně kompletní sortiment Olomouckých tvarůžků, každý den do 18. hodiny. Za prohlídku jsem díky kartě ušetřil 50 Kč (ale za tvarůžky utratil 600).
Zámek Moravská Třebová
Cestou jsem se ještě zastavil, přestože už v Pardubickém kraji, ještě na zámku v Moravské Třebové, kde platí karta také. Tento architektonický skvost, citlivě rekonstruovaný městem, nabízí návštěvníkům vše, co se od takového zámku čeká. Za prohlídku jsem díky kartě ušetřil – netuším kolik, protože všech pět zdejším prohlídkových okruhů je na kartu zdarma, tedy ušetříte až 240 Kč.
Podtrženo a sečteno
Za Olomouc region Card na 48 hodin jsem zaplatil v olomouckém infocentru (mimochodem kde mají na dveřích KAMáckou samolepku, za což je chválím) pouhých 180 Kč. Na vstupném a dopravě bych přitom zaplatil 742 Kč, tedy pokud počítám, že Moravskotřebovský zámek prolezu od sklepa po věž. Co dodat, bez urážky všech ostatních karet, tahle karta se fakt vyplatí.
-lgs-
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.