Věda a technika podaná zábavně má neuvěřitelnou přitažlivost. O tom a mnohém dalším jsme hovořili s Pavlem Coufalem, ředitelem liberecké iQLANDIE, a vůbec prvního science centra v České republice iQparku.
Vaší hlavní aktivitou je provozování science center iQpark a iQLANDIA. Jak tyto projekty vznikly a s jakým ohlasem se setkaly?
Projekty vznikly jako reakce na potřebu rozvoje neformálního vzdělávání v České republice a musím podotknout, že se oba setkaly a doposud setkávají s velkým zájmem. Jak jsem již zmínil, iQpark byl prostě první a v mnohém prošlapával cestu, a to nejenom mladší iQLANDII, ale i ostatním science centrům.
Co všechno iQpark a iQLANDIA nabízí a kde je najdeme?
Obě centra nabízejí poznávání a vzdělávání hravou formou. Na několika tisících metrech čtverečných si můžete vyzkoušet stovky interaktivních exponátů demonstrujících nejenom přírodní, ale i fyzikální jevy. Centra se nacházejí v Liberci – iQpark v komplexu Centra Babylon, nová iQLANDIA v moderním objektu naproti.
Kdo obě centra nejčastěji navštěvuje? Pro jakou věkovou skupinu jsou primárně určeny?
Cílovou skupinou jsou návštěvníci bez rozdílu věku dychtící po hravém poznávání. Navštěvují nás děti od školkových ročníků až po středoškoláky, rodiny s dětmi, ale i senioři. Teenagery kromě jiného láká naše expozice věnovaná sexualitě Sexmisie (smích). A pokud bych měl rozlišit iQpark a iQLANDII, tak iQpark je určen spíš mladším návštěvníkům, zhruba tak do 15 let, iQLANDIA zase starším, tak od 10 let.
Najdeme u Vás i rozčlenění aktivit pro věkové kategorie (podle náročnosti)?
iQLANDIA demonstruje složitější jevy, věnuje se lidskému tělu, vesmíru, živlům či vědě v každodenním životě. iQpark je více zaměřen na hravou a zábavnou fyziku.
Můžete přiblížit, jak konkrétně probíhá program center?
Pořádáme pravidelné lektorské programy pro školy, zábavné workshopy pro veřejnost či badatelské aktivity, během nichž si můžete například vyzkoušet pitvu kapra nebo si rozebrat klasický domácí spotřebič. Velké popularitě se těší především tematické science show plné výbuchů a ohňů. Na své si u nás přijdou i milovníci filmů. Těm v planetáriu nabízíme projekci 3D filmů na kulovou plochu, které zpestřujeme tzv. živáky.
Jaká část programu, případně jaké exponáty jsou nejoblíbenější?
Všechno, co souvisí s vodou – vodní koryta, fontána či bazénky. Velký zájem také vyvolává karusel pro výcvik kosmonautů a jediný humanoidní robot v Česku – Thespian.
Více informací na www.iqlandia.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.