Hluboko v lesích nedaleko Hřenska, obklopena tajemným klidem stojí Pravčická brána. Již po staletí vábí milovníky přírodních krás svým kouzlem. Mnoho z nás ji navštívilo a kdo ne, možná ji spatřil alespoň na obrázku. Když pod tímto kamenným obloukem poprvé stanete, jeho velikost vás určitě ohromí.
Pravčická brána (německy Prebischtor) je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu. Také je zároveň i největší skalní bránou v Evropě a je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska tvořící symbol celé oblasti. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 metru a výška otvoru je 16 metrů. Od místa vstupu do areálu se rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky, odkud můžete pozorovat samotnou Pravčickou bránu nebo se kochat působivými pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí.
Pravčická brána byla navštěvována již od konce 18. století. Velká návštěvnost postupně začala způsobovat zvýšenou erozi a destrukci brány. Po zjištění několika trhlin byl v roce 1982 turistům vstup na bránu definitivně zakázán. Od roku 1963 je tento unikát přísně chráněný a v roce 1992 se brána stala Národní přírodní památkou.
K Pravčické bráně se dostanete pouze pěšky a připravte se na dlouhý a namáhavý výstup, který ale určitě stojí za to. Auto musíte nechat na parkovišti v Hřensku nebo dojet na parkoviště Mezní Louka.
Pravčická brána je světově uznávaný přírodní útvar, který se v roce 2009 dostal do užšího kola ankety New7 Wonders o sedm přírodních divů světa. Naše česká chlouba postoupila až do semifinále.
Marcela Kohoutová
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.