Loretánské zvonohře je letos přesně 320 let. Málokdo ví, že tato unikátní památka byla vlastně původně zfušovanou zakázkou…
Neobyčejný příběh zvonohry začal na jaře roku 1694, kdy pražský obchodník s plátnem Eberhard z Glauchova objednal zvony pro Loretu u Clauda Fremyho v Amsterdamu. Fremy ale nebyl příliš talentovaným zvonařem. Často se stávalo, že jeho zvony město nebo jiný objednavatel vrátili, protože jejich zvuk nebyl dost čistý . Objednávka z Prahy, z místa, kde o zvonohrách neměl v té době nikdo ani potuchy, byla zřejmě pro zvonaře výbornou příležitostí, jak se bez větších obav z námitek a reklamací zbavit nepříliš kvalitního zboží. Loretánská zvonohra byla tedy ve své době spíše skromným, nevýznamným nástrojem. Dnes je však považována za světový unikát. Jak je to možné?
V zemích s tradicí zvonoher byly nástroje často modernizovány a upravovány, takže se jich jen málo dochovalo v původním stavu. Pražská zvonohra dnes paradoxně vyniká, protože po celá staletí zůstala zachována její autenticita. Je jednou z posledních hrajících historických zvonoher, které fungují přesně jako v době svého vzniku.
U příležitosti kulatého výročí zprovoznění zvonohry připravila pražská Loreta do expozice nové multimediální prvky. I když na věž samotnou návštěvníci kvůli bezpečnosti vystoupat nemohou, od května budou moci díky kamerám a virtuálním pohledům lépe pochopit, jak funguje dvojí mechanismus ovládání zvonů, odkud vlastně hraje hudebník, zda se zvony vůbec pohybují a jakým způsobem je tvořen jejich tón. Přijďte se podívat, jak tato výjimečná hudební i technická památka funguje!
Přesnější informace o termínu otevření nové části expozice najdete na www.loreta.cz.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.