Uprostřed hlubokých lesů v okolí dnešního Nového Města nad Metují se v období 13. století nacházel „nedobytný“ hrad Frymburk. Do dnešních dnů se dochovala jeho zřícenina. Hrad se může pyšnit jedním prvenstvím…
Už z dálky vás zaujme mohutná kruhová věž, která co do průměru nemá v Čechách obdoby. Do věže se údajně vešli všichni obyvatelé hradu i se zásobami potravin. Vyhladovění jim tedy určitě nehrozilo. Věž má v nejvyšším místě průměr asi 19 metrů a dominovala celému hradu. Součástí opevnění byla horní hradba, dva paláce a dvě brány. Hrad byl obklopen příkopy, přes které vedly k hradu mosty. Prvním významnějším majitelem byl Matouš z Frymburka. Mezi další majitele hradu patřili páni z Dobrušky, Lipé, Dubé, a dokonce i slavný rod Colloredů z Mansfeldu. Od roku 1495 drželi hrad Trčkové z Lípy. V první polovině 17. století byl hrad vypálen a zničen švédským vojskem.
K hradu Frymburk se váže pověst. Proslýchá se, že hrad založila knížecí dcera. Ta se zamilovala do mladého služebníka. Její rodiče jí nedali požehnání ke svatbě, proto kněžna sebrala zlato a cennosti a se svým milým odešla do krajiny u Nového Hrádku. Tam postavili nový hrad. Všechny dělníky po dokončení stavby zahubili, nechtěli, aby bylo jejich místo úkrytu prozrazeno. Milující otec se vydal dceru hledat. Když ji našel, marně ji přemlouval, aby se vrátila. Dcera odmítla a dál panovala na svém hradě.
- redakce -
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.