Svět neživé přírody
dokládá fascinující historii vzniku Země a umožňuje nahlédnout do rozmanitého světa geologického vývoje Třebíčska. Zvláštní pozornost je věnována unikátnímu souboru moravských vltavínů.
Valdštejnové na Třebíči
zvou do zámeckých komnat, zařízených ve stylu přelomu 19. a 20. století, aby připomněli doby, kdy Třebíč byla ještě valdštejnská. Expozice věnovaná šlechtickému rodu Valdštejnů, který třebíčské panství spravoval více než tři sta let, se zde objevuje vůbec poprvé.
Cesty časem
seznamují s polozapomenutými řemesly, která byla provozována v Třebíči, ale rovněž s architektonickým vývojem města a stavbou baziliky. Expozicí symbolicky provázejí dvě historicky doložené postavy třebíčských měšťanů – kronikář Suchenius a kupec Calligardi.
Svět portálů a bran
otevírá prostory někdejšího benediktinského kláštera, v nichž se dochovaly fragmenty původní architektury. S pomocí audiovizuálních prvků návštěvníkům přibližuje regionální církevní dějiny od založení kláštera až po dramatické 20. století.
Lidé. Místa. Osudy.
vyprávějí o lidech a místech Třebíčska napříč staletími, jejichž osudy utvářely historii a daly charakteristického ducha zdejšímu kraji. Vystaveny jsou nejcennější sbírkové předměty z bohatého fondu Muzea Vysočiny Třebíč, tematicky rozdělené do několika celků.
Bazilika sv. Prokopa promlouvá o kráse románsko-gotické architektury, o velikosti myšlenky a dovednosti stavitelů, o zbožnosti mnichů i štědrosti mecenášů. Se založením kláštera je svázán vznik města Třebíče. Pro svou jedinečnost byla bazilika v roce 2003 zapsaná na seznam chráněných památek UNESCO.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.