Kouzelný biblický příběh o narození dítěte v opuštěném chlévě inspiroval od svého vzniku všechny umělce ke ztvárnění. Lidoví umělci přijali zvěstování o narození dítěte za vlastní pro jeho obsahovou blízkost.
Betlémářství v Třešti na Vysočině vzniklo počátkem 19. století, kdy se objevily betlémy papírové, které byly po roce 1860 postupně nahrazeny betlémy dřevěnými.
Od 4. prosince do 2. února proběhne ve stálé expozici betlémů v Schumpeterově domě tradiční vánoční výstava betlémů, na které si budou moci návštěvníci zakoupit vánoční dárečky, nazdobené perníčky či vánoční ozdoby. Ve stálé expozici jsou k vidění dva největší třešťské betlémy. Jedním z nich je i betlém, který vzniká od roku 2002 na Dřevořezání a do kterého musí každý řezbář přispět figurkou. V současnosti je zde již více než 900 figurek.
Každoročně od 26. prosince do 2. února probíhá nejen v třešťských domácnostech, ale např. i v kostele sv. Kateřiny Sienské, v Zámeckém hotelu, ve firmě Podzimek a synové či ve stálé expozici betlémů a v Muzeu Vysočiny v Schumpeterově domě tradiční vánoční výstava betlémů. Návštěvníci města mohou navštívit přímo v domácnostech betlémářů asi dvacítku betlémů. Tradiční Betlémská cesta je fenomén, který nemá v naší republice obdoby. Přijeďte se do Třeště sami přesvědčit.
Betlémskou cestu každoročně navštíví tisíce návštěvníků.
Plánek Betlémské cesty a více informací vám poskytne TIC Třešť.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.