Soubor lidových staveb Vysočina, největší muzeum lidového stavitelství v Čechách, již tradičně připravil ve svých expozicích vánoční programy. V sobotu 5. prosince bude zahájena vánoční výstava, jejímž letošním motivem je oslava Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století.
V roubených chaloupkách se dozvíte, jak byly o vánočních svátcích vyzdobeny interiéry za časů, kdy se ještě nestrojil vánoční stromeček. Jaké dárky si lidé v této době nadělovali. Jaké pokrmy se na štědrovečerní večeři připravovaly. Ochutnali jste někdy pučálku, rozvárku nebo peřinky? Dozvíte se také o tom, kdy se vlastně poprvé mohli obyvatelé vesnic na Vysočině těšit z vánočního stromečku. A jakými ozdobami je zdobili. Ve vytopených chaloupkách uvidíte tradiční pečivo, dárky a předměty v minulosti provázející nejhezčí svátky. Výstavu Vánoce na Veselém Kopci můžete navštívit každý den až do 13. prosince. Po všechny dny také můžete sledovat výrobu vánočních předmětů, například pletení ozdob ze slámy, malování skleněných ozdob, navlékání ozdob korálkových, pečení perníků tlačených do dřevěných forem, pečení tradičního pečiva a další. Na víkendy je připraven doprovodný kulturní program: v sobotu 5. prosince bude mezi chaloupkami procházet Mikuláš se svým doprovodem a nadělovat drobné dárečky dětem, koledy zazpívá folklorní soubor Baldrián z Pardubic; v neděli 6. prosince se mezi roubenkami rozlehnou tóny koled v podání Žesťového kvintetu z Mrákotína; 12. prosince ke sváteční atmosféře přispěje vystoupení souboru La Via z Přibyslavi a 13. prosince výstavu zakončí Předvánoční jarmark, jehož atmosféru zpříjemní vystoupení Pouličníků z Tábora.
Také v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku se můžete vánočně naladit – zdejší roubenky ožijí sváteční atmosférou od 15. prosince. Až do 3. ledna naleznete v jednotlivých chaloupkách ukázky tradičních ozdob, dárků, pečiva a dalších předmětů připomínajících oslavy Štědrého dne a večera od poloviny 19. století do počátku 20. století. Vystaveny budou všechny lidové betlémy ze sbírek muzea. Návštěvníci se budou moci potěšit i jedinečným mechanickým betlémem, který před padesáti lety vytvořil pan Rudolf Frinta z Nového Města nad Metují a zobrazil v něm tradiční řemeslníky i panoráma svého rodného města. Také výstavu Betlém vánoční doplní zajímavý program. 20., 26. a 27. prosince se budou konat speciální podvečerní prohlídky s programem nazvaným Návštěva minulosti.
Více na: www.vesely-kopec.eu
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.