Archeologové Muzea Komenského v Přerově objevili v katastru Lipníku nad Bečvou torzo neolitické plastiky z pálené hlíny, jejíž stáří datují na více než 7 000 let. Plastika lidské figury z mladší doby kamenné (neolitu), zdobená rytými ornamenty, reprezentuje kulturu lineární keramiky. Ztvárněním i dobou vzniku se jedná o unikátní nález.
„I když se dochovalo pouze torzo plastiky, patří tento nález ke zcela unikátním exemplářům nalezeným dosud v České republice,“ uvedl Mgr. Zdeněk Schenk, terénní archeolog muzea. Vzhledem k místu nálezu a své jedinečnosti reprezentuje podle archeologů tzv. Lipenský idol, pojící se s osídlením prvních zemědělců v bečevské části Moravské brány, tedy kulturu s lineární keramikou (5500–4900 př. n. l.).
„Povrch 76 mm vysoké plastiky z jemně proplavené hlíny je z jedné strany pokryt nápadnými rytými ornamenty, které mohou naznačovat výzdobu oděvu, popřípadě by mohlo jít o schematické znázornění částí lidského těla,“ popsal Zdeněk Schenk. „Názory na funkci sošek v neolitu se mezi jednotlivými badateli různí. Jaký byl původní význam pro jejich tvůrce, zůstane pro nás současníky 21. století patrně stále otázkou,“ doplnil přerovský archeolog.
Dobrou zprávou pro všechny je, že pracovníci muzea v Přerově zamýšlí umístění plastiky ve stálé archeologické expozici situované v atraktivních prostorách suterénu přerovského zámku, která již dnes nabízí unikátní ukázky předmětů vzniklých lidskou činností od starší doby kamenné do konce 17. století. Lipenský idol tak budete mít možnost vidět na vlastní oči nejspíše už začátkem letošního roku.
Luděk Sládek
Muzeum Komenského v Přerově
www.prerovmuzeum.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.