V Národním technickém muzeu je až do září 2016 k vidění výstava s názvem „Od plamene k LEDu“, která je věnována historickému vývoji světelných zdrojů. Vystaveny jsou zde světelné zdroje, které dokládají důležité mezníky vývoje ve snaze člověka za pomoci elektřiny překonat tmu, ale i předměty z různých důvodů kuriózní a pro návštěvníky atraktivní.
První náznaky umělého elektrického osvětlení souvisejí s experimenty s elektřinou na samém počátku 19. století a položily základy dvěma pozdějším směrům vývoje elektrického světla. Expe- rimenty s elektrickým obloukem daly vzniknout obloukovým a později výbojovým zdrojům světla, pokusy se žhavením drátu přešly ve vývoj žárovek. Oba uvedené směry existovaly v průběhu doby souběžně vedle sebe. Z českých vynálezců se obloukovou lampou proslavil František Křižík, o úspěch žárovky se zasloužily zahraniční osobnosti – Heinrich Göbel, Joseph Wilson Swan a Thomas Alva Edison, s jejichž dílem i životem je možné se nyní v Národním technickém muzeu seznámit.
Na výstavě zdobí vitríny nečekaně elegantní světelné zdroje: halogenové žárovky, xenonové výbojky, doutnavky, zářivky, jejich vývoj je zmapován dokonale. Interaktivní část výstavy představuje prezentace žárovek LED, kde je možné si za pomoci mobilní aplikace žárovky zapnout a nastavit. Vývoj světelných diod v současnosti probíhá velmi rychle a můžeme se domnívat, že nahradí žárovky i výbojky, a oba směry vývoje elektrických světelných zdrojů se tak spojí.
otevřeno
út–pá 9–17.30
so a ne 10–18
Národní technické muzeum
Kostelní 42, Praha 7
tel.: +420 220 399 111
www.ntm.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.