"My se zaměřujeme prakticky zejména a jenom na útoky, na to, jakým způsobem jedinec získával potravu. Ať už byl v prvohorách, druhohorách, třetihorách nebo čtvrtohorách," řekl Jiří Machálek z plzeňské firmy West Media, která má síť osmi Dinoparků a ročně vyrábí desítky modelů druhohorních zvířat. Největší scéna zobrazuje obřího ještěra diplodoca, který se snaží zachránit ponorem v bažině před nebezpečnými, ale mnohem menšími dravci.
Návštěvník začne procházku nejbližší minulostí, tedy dobou ledovou, kde uvidí model mamuta, cestou proti proudu času narazí v dalších scénách na jeskynního lva, šavlozubého smilodona nebo na ukázku prvohorního pralesa, jaký se rozkládal například u Radnic na Rokycansku. Dnes jsou tam unikátní paleontologická naleziště. V pralese jsou modely štíra, pavouka i obří "stonožky" arthropleury. "To byl pro mě nejvíc infarktový model," podotkl autor konceptu výstavy i některých modelů Radek Labuťa. Množství detailů na těle prvohorního členovce dělal asi pět měsíců. Tři roky pracoval na modelu koněpruského útesu z doby před 405 miliony let. Je to vlastně jeden z nejlépe dochovaných spodnodevonských útesů na světě, v tom držíme světový primát. Bylo tam nalezeno 500 až 600 druhů, pořád se popisují nové. Na modelu máme živočichů dvacet druhů," řekl.
Největší vzácností výstavy a světovým unikátem je podle Labuti zkamenělina asi osm centimetrů dlouhého kodymira, což byl nejstarší predátor z nejspodnějších prvohor z doby před 510 miliony let. "Je to zkamenělina, která se dá srovnávat s korunovačními klenoty, v tom držíme světový primát, je to bezpečně nejstarší dravec, který se nevyskytoval v moři, ale v brakickém (voda s koncentrací soli mezi mořskou a sladkou vodou) prostředí," řekl Labuťa. Zkamenělina byla nalezena v Brdech a na výstavě je kromě ní i desetkrát zvětšený model predátora.
Autor: ČTK
www.ctk.cz