Řeč je o velmi vzácném divokém koni. Patří mezi původní živočišné druhy Evropy, stáda divokých koní totiž měla významný vliv na formování krajiny na celém kontinentu. Jen několik jich však přežilo dlouhá staletí, kdy docházelo k výrazným změnám životního prostředí. Nyní se k nám ale opět vracejí.
Na základě řady archeologických a genetických důkazů docházelo postupem času k domestikaci koní obecně. Domácí koně se brzy stali velmi významným zvířetem pro válečnictví i svého majitele, což vedlo k silnému pronásledování jejich divokých předků. Bylo to především proto, že divocí hřebci v říji odváděli klisny domácích stád, a připravovali tak jejich vlastníky o cenný majetek. Došlo tak k postupnému vytlačování divokých koní, ale přesto divoce žijící koně v Evropě přežili do současnosti. Nikoliv na kontinentu, ale na britských ostrovech v drsné oblasti Exmooru. Na území České republiky se divocí koně vyskytovali v Bylanech u Kutné Hory, v oblasti Černého Vola na Praze-západ a v Těšeticích-Kyjovicích na Znojemsku.
Vzhledem k tomu, že je pro koně soudržnost stáda zcela nezbytnou součástí jejich života, kdy potřebují patřit do skupiny a udržovat sociální vazby trvající po celý jejich život, je možné právě v milovické přírodní rezervaci sledovat život hned několika divokých koní. A co více? Během pouhých jedenácti dní v březnu se zde narodila čtyři hříbata. Na milovické pastvině se tak nyní pohybuje devatenáct koní a na nedalekých Travinách dalších šestnáct.
foto © Michal Köpping
-red-
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.