(745 let)
Tak lze nazývat Václava II., jediného přeživšího syna železného a zlatého krále Přemysla Otakara II. Prožil nesnadný a kvůli nemoci i poměrně krátký život a je často považován za slabšího následovníka svého slavného otce.
Český a polský král Václav II. se narodil 27. 9. 1271 v Praze jako syn Přemysla Otakara II. a Kunhuty Uherské. Jeho výchovu převzal po otcově smrti poručník Ota Braniborský. Do Čech se budoucí král vrátil v květnu 1283, kdy dal také souhlas své matce k jejímu sňatku se Závišem z Falkenštejna.
V roce 1287 se Václav II. oženil s dcerou Rudolfa Habsburského Gutou. Václavovým sňatkem s Gutou byla naplněna úmluva mezi jeho budoucím tchánem Rudolfem Habsburským a otcem Přemyslem Otakarem II. z roku 1276. Tím se mu otevřela možnost k expanzi do Polska. Zde získal později rozsáhlá území a předpoklady pro převzetí polské koruny. Králem českým byl korunován v roce 1297 a o tři roky později i králem polským. Jeho synovi Václavu III. byla nabídnuta Svatoštěpánská koruna a on po určitou dobu v Uhrách vládl. Přemyslovci tak získali v Evropě významné postavení.
Během své vlády Václav II. založil klášter cisterciáků na Zbraslavi, zavedl pražské groše a za jeho panování vzniklo v Kutné Hoře hornické centrum patřící mezi největší v Evropě. Neuměl sice číst a psát, ale všestranně podporoval vzdělanost a umění. Uvažoval o vydání zemského zákoníku a pokusil se založit univerzitu. Byl dvakrát ženatý a měl několik dětí. Kromě Václava III. byla jeho dcerou také Eliška Přemyslovna, matka Karla IV.
Václav II. onemocněl tuberkulózou a zemřel 21. června 1305. Jeho dlouhou nemocí zubožené tělo bylo v královském šatu pohřbeno v klášteře na Zbraslavi, kde mělo vzniknout přemyslovské pohřebiště.
Drahomíra Samková
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.