(110 let)
A dále pokračuje „… jednou jsi dole, jednou nahoře, život plyne jak voda a smrt je jako moře…“. Slavnou písní si dnes připomínáme geniálního hudebního skladatele, úžasného klavíristu, skvělého dirigenta a nenapodobitelného improvizátora Jaroslava Ježka. Nemilosrdný osud mu dopřál jen krátký čas, ale on se i tak stihl stát nesmrtelným.
Jaroslav Ježek se narodil 25. září 1906 v Praze v rodině žižkovského krejčího. Brzy po narození oslepl na jedno oko a druhé bylo zasaženo šedým zákalem. Po zánětu středouší nedoslýchal a navíc měl i problémy s ledvinami. Nastoupil do slepeckého ústavu, kde si osvojil základy hudební teorie a hry na nástroj. Při zkouškách na konzervatoř udivil svým talentem hudební improvizace, takže byl přijat i přes svůj zrakový handicap. Ježek později rád bavil společnost svými improvizacemi, kdy prý stačilo jen zadat tóninu a druh skladby a on po několika vteřinách zahrál brilantní part na dané téma.
Osudovým pro něho bylo setkání s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem, pro které začal psát své šlágry. Ovšem vedle populární hudby Ježek skládal i tzv. vážnou hudbu. Se stoupajícím nebezpečím fašistického Německa se pro tři protagonisty Osvobozeného divadla stala jedinou možností na záchranu života emigrace do USA. V New Yorku Ježek vedl Československý pěvecký sbor, jenže se začalo zhoršovat jeho ledvinové onemocnění. Pár dní před smrtí se ještě stihl oženit se svou americkou přítelkyní českého původu Frances a 1. ledna 1942 umírá.
Jaroslav Ježek svými svěžími melodickými nápady a zcela novými hudebními směry patří právem k tomu nejlepšímu z české hudby 20. století. Většina jeho písniček dávno zlidověla a zpívá si je už několik generací.
Drahomíra Samková
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.