Přijměte mé pozvání na výlet „za rohem“, do Horních Bavor – německy Berchtesgadener Land, do vysokoalpské oblasti v okolí Berchtesgadenu. Je to co by kamenem dohodil, z Prahy asi 400 kilometrů a z Brna jen o něco málo víc.
Kehlstein – Orlí hnízdo
Prvním zastavením je hora Kehlstein (1 834 m) a Kehlsteinhaus, jenž je známý jako Hitlerovo „Orlí hnízdo“. Z vesnice Obersalzberg (950 m n. m.) sem vedla horská silnice s tunely a vstup do hotelu zajišťoval z dolní budovy Berghof výtah nitrem hory. Na konci války byl komplex budov spojenci vybombardován a později ještě vyhozen do povětří. Horský hotel na vrcholku Kehlsteinu však zůstal nedotčen.
Dokumentační středisko
Obersalzberg Muzeum Dokumentation Obersalzberg v místech někdejší obce Obersalzberg nabízí stálou expozici Institutu soudobé historie, věnovanou dějinám místa i nacionálněsocialistické diktatuře. Součástí prohlídky je i část podzemí.
Berchtesgaden
Město prvně zmiňované roku 1102 leží v samém srdci Berchtesgadenských Alp. Bavorští králové je využívali jako letní sídlo a vystavěli tu klášter v podobě královského zámku. Navštívit tu můžete Solný důl, Vlastivědné muzeum v zámku Adelsheim a především malebné bavorské uličky s výstavnými domy.
Jezero Königssee
Nedaleko Berchtesgadenu se nachází nejhlubší jezero Německa Königssee (1 200 m), dostupné ze severního břehu od vesnice Schönau am Königssee. Na jezeře s pitnou vodou je povolen provoz lodí výhradně na tichý elektrický pohon a z jejich paluby je možné vidět nejvyšší horu Berchtesgadenských Alp Watzmann-Mittelspitze (2 713 m).
Jezero Hintersee
Asi 4 km od Ramsau najdete 16 ha velké jezero Hintersee, v jehož křišťálově čisté vodě se zrcadlí hory Reiteralm a Hochkalter. Nabídka ubytování je tu neodmítnutelně bavorsky stylová, stejně jako zdejší kuchyně.
Salzburg – Solnohrad
Historie města na řece Salzach (425 m) se píše od roku 15 př. n. l., kdy tu vzniká Iuvavum, které o 30 let později získává právo municipia – závislosti na Římu. V 5. stol. je doložen klášter sv. Petra a název Salzburg k roku 755. Stavba pevnosti Hohensalzburg započala roku 1077. V roce 1168 byl zdejším arcibiskupem zvolen Vojtěch III. Český (syn krále Vladislava II.). Roku 1275 byl Salzburg odtržen od Bavor. V roce 1622 tu byla založena Univerzita Salzburg s teologickou a filozofickou fakultou a roku 1756 se zde narodil W. A. Mozart. V roce 1850 se stal Salzburg vévodstvím, jehož historické centrum je dnes zapsáno na seznamu UNESCO.
Ramsau u Berchtesgadenu
Obec poblíž hranic s Rakouskem je proslulá vedle ubytování v domech alpského typu především díky kostelu sv. Fabiána a Šebestiána z 16. století. Nechybí ani plně vybavené infocentrum.
Památník Walhalla
Tečkou za naším putováním je novoklasická stavba u obce Donaustauf nad Dunajem u Regensburgu (Řezno), inspirovaná Walhallou z vikingských mýtů, kterou nechal v letech 1830–1842 postavit král Ludvík I. Bavorský jako památník osobností „německého jazyka“.
Luděk Sládek
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.