Pokud patříte k milovníkům krásné a dosud panenské přírody a zároveň si libujete v samotě, tak Rychlebské hory jsou pro vás tím pravým místem.
Táhlé hřebeny s krásnými smrkovými lesy, hluboká údolí a nezdevastovaná příroda. Navíc tu nenarazíte na zástupy turistů ani na přeplněná horská střediska.
Pohoří Rychlebských hor leží v nejsevernějším výběžku Moravy a hlavní hřeben hor vytváří ofi ciální hranici se sousedním Polskem. Pohoří je na západě odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a z jihu Jeseníky. Nejvyšším vrcholem je Smrk (1 125 m).
Rychlebské hory zatím nebyly vyhlášeny za chráněnou krajinnou oblast, i když by si to pro svou jedinečnost právem zasloužily. Na jejich území však nalezneme obrovské množství výjimečných přírodních úkazů a výtvorů, z nichž některé byly vyhlášeny za přírodní památky. Jedná se např. o Skalku u Kaní hory, Píšťalu a Nýznerovské vodopády.
V Rychlebech lze naplánovat hodně zajímavých tras, ať už krátkých výletů, jednodenních túr nebo několikadenního přechodu celého pohoří. Hory jsou velmi krásné i v zimě, kdy se dá hodně tras projet na běžkách.
Chata Paprsek: velká horská chata z roku 1932, u chaty je vlek.
Rychleby: zřícenina gotického hradu ze 13. století. Hrad byl opuštěn v polovině 15. století a do dnešních dnů se dochovaly pozůstatky obvodových hradeb a věž na vyhlídku do údolí Račího potoka.
Čertovy kazatelny: bizarní rulové skály nad hlubokým údolím Račího potoka.
Hraničky: rozlehlé louky na místě bývalé osady, ze které se zachovala pouze jedna chalupa a dva rybníčky.
Vodopády Stříbrného potoka (Nýznerovské vodopády): soustava několika kaskád s celkovou výškou 15 m. Nad vodopády je malá vyhlídka, ale dá se sestoupit přímo k nim.
Jeskyně Na Pomezí: vápencové jeskyně objevené až v roce 1936 a zpřístupněné o 14 let později. Nacházejí se v blízkosti vlakové a autobusové zastávky, přes léto jsou otevřené každý den kromě pondělí.
Rychlebské stezky: dnes už legendární síť lesních trailů pro cyklisty, kde si užijí skalní bikeři i rodiny s dětmi. Turistika proniká do této oblasti jen velice pozvolna, zejména kvůli nerozvinuté turistické infrastruktuře zůstávají Rychlebské hory stále ještě ve stínu mnohem známějších Jeseníků. Pouze ti odvážnější a méně nároční si mohou dovolit pustit se opuštěnými hřebeny a hlubokými údolími až k pramenům zdejších křišťálových říček.
-red-
foto © Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.