Sjezdovky, běžky, snowboard – to jsou klasické zimní aktivity, se kterými si leckdo vystačí celý pobyt na horách.
Pokud vás ale už trochu omrzely nebo vám to třeba zrovna moc nejde a poohlížíte se po nějaké alternativě, pak vězte, že nabídka horských středisek už dávno u lyžování nekončí. Možností je celá hromada – od klasických sáněk až po vytrvalostní a adrenalinové lahůdky.
Sáňkování není jenom pro děti
Jízdu na saních dlouhou několik kilometrů si můžete užít například na přírodní sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně nebo na úpatí Černé hory v Krkonoších. Výhodou je, že na rozdíl od tahání saní do kopce, které si pamatujete z dětství, vás tady nahoru pohodlně vyveze buď autobus, nebo lanovka. První sáňkařská dráha v Čechách byla vybudována již v roce 1912 ve Smržovce, v Jizerských horách. Ta ale není určena pro veřejnost, ale pro profesionální závodníky. Její současná podoba (z let 1972–1975) je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m a závodníci zde dosahují maximální rychlosti až 103 km/h.
Snowtubing
Za tímto cizím slovem se skrývá spousta zábavy pro celou rodinu. Podobně jako v aquaparku nasednete do kulatého gumového člunu a pak už se jen držíte a kloužete se dolů. Jen místo v tobogánu se vaše jízda odehrává v ledovém korytě plném zatáček. Nahoru vás bez námahy vyveze speciální vlek, a tak především děti dokáží snowtubingem strávit celé hodiny. Naštěstí pro rodiče bývá vždy někde poblíž stánek s grogem.
Turistika na sněžnicích
Jste-li příznivci horské turistiky a rádi ji provozujete bez ohledu na roční období, můžete zkusit výlet na sněžnicích, prastarém to náčiní, které se vrací do módy. Ovšem už ne jako nutnost pro přežití v polárních končinách, ale jako nová sportovní disciplína. Nejstarší sněžnice byly objeveny ve vykopávkách ve střední Asii a jejich stáří se odhaduje na 6 tisíc let. Materiál samozřejmě doznal velkých změn, ale princip je stále stejný. Díky sněžnicím se vaše váha rozprostře na mnohem větší plochu, než jsou chodidla, a nohy se tak do sněhu boří rovnoměrně a hlavně podstatně méně. Ke stabilitě napomohou lyžařské hůlky a pak už vám nic nebrání ve zdolávání zasněžených horizontů. Dokáže to opravdu každý, bez rozdílu věku. Výhodou sněžnic je nezávislost na upravených cestách či běžeckých trasách. Pokud nevěříte svým orientačním schopnostem v zasněžené krajině, můžete se na výlet vydat v doprovodu zkušeného průvodce.
Pro vytrvalce je tu skialpinismus
Další způsob, jak se dostat mimo frekventované sjezdovky a vytyčené trasy, je skialpinismus. Fyzicky je to aktivita poněkud náročnější, ale zážitky vám přinese neopakovatelné. Princip speciálně uzpůsobených lyží s tzv. tuleními odepínatelnými pásy, na kterých vystoupáte jakýkoliv svah, vznikl z nutnosti převážet zásoby v jinak nedostupných horách. Ale už na první zimní olympiádě v Chamonix v roce 1924 se skialpinismus objevil jako sportovní disciplína. Kurzy skialpinismu pořádají nejen horská střediska, ale i některé outdoorové cestovní kanceláře.
Snowkiting pro ty, co mají rádi rychlou jízdu
Snowkiting patří mezi nejprogresivněji se rozvíjející adrenalinový sport u nás. Stává se stále populárnějším pro stovky lyžařů i snowboardistů, které už omrzelo věčné čekání ve frontě u vleku. Výhodou tohoto sportu je, že je možné ho provozovat na rovině. Plochý terén je dokonce vhodnější než kopce díky stabilnějšímu větru. U snowkitingu se jezdec na lyžích či snowboardu uvádí do pohybu po sněhové pláni za použití tažného draka. Během 2denního kurzu se naučíte veškeré základy tohoto sportu včetně jízdy. Např. KITES.CZ pravidelně otevírá speciální kurzy ve většině velkých horských středisek, jako je Boží Dar, Vysoké nad Jizerou, Oderské vrchy a další.
Zorbing na sněhu
Pokud jste na adrenalinu skutečně závislí, jedním z nejrychlejších způsobů, jak si zvýšit jeho hladinu, je zorbing. Kdo by zůstal klidný, když se nekontrolovaně řítí z kopce dolů rychlostí až 50 km/h, připoutaný uvnitř průhledné koule. Na konci tohoto zážitku budete samozřejmě bezpečně zastaveni díky protisvahu nebo speciální síti. Zorb je vyroben ze speciálního PVC, má průměr 3,2 metru a váží 90 kilogramů. Zorbing vynalezli Andrew Akers a Dwan van de Sluis z Nového Zélandu, inspirovala je k tomu skica muže s rozpaženýma rukama v kruhu od Leonarda da Vinciho.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.