Přestože jsou pivnice U Fleků, U Medvídků nebo U Tygra stálicemi pražské pivní scény, přibývá podniků, kde pivo vaří podle vlastních receptur. Součástí výpravy každého pivního labužníka jsou ale i hospody a bary, kde mají na čepu tolik rozmanitých druhů, že nevíte, které pivo ochutnat dřív.
Na pivní mapě Prahy je dnes už víc než 25 malých pivovarů. Tradice některých sahá hluboko do historie, jiné vznikly teprve nedávno. Sídlí v centru města, na sídlištích, ale i na periferii. Třeba Staňkův rukodělný pivovárek je turistickým magnetem Třebonic, vesnice nedaleko Zličína. Domovem pivovaru je rozlehlý statek z poloviny 17. století a sládek Staněk, který se vyžívá v experimentování, má skoro každý den na čepu jiný druh červě uvařeného piva.
Historie Únětického pivovaru sahá do roku 1710 a je spojena s životem malebné obce Únětice, kam vás doveze autobus 355 z Dejvic. Výčepní Únětická 10° a ležák Únětická 12° zachutnaly tolika lidem, že je točí takřka po celé Praze. Za výlet rozhodně stojí také Pivovarský dvůr Chýně, první český restaurační minipivovar založený roku 1992. Dojet sem můžete třeba po oblíbené třináctikilometrové cyklostezce.
Pivo se svatozáří
Fenomenální jsou i pražské klášterní pivovary. Ten břevnovský, který nese jméno sv. Vojtěcha, byl obnoven v roce 2013, a navázal tak na tradici z roku 993. Je to vlastně nejstarší pivovar v celé zemi. Po procházce tajuplnými klášterními zahradami si vychutnejte Břevnovského Benedicta v příjemném Klášterním šenku.
Také strahovští premonstráti vařili pivo už od středověku. Zdejší pivovar byl po letech znovu otevřen v prostoru bývalé kočárovny. Pivo značky Sv. Norbert vyrábí sládek Jan Martinka v mnoha obměnách.
Barva rubínu, chuť citrusů
Z tradičních pivovarů v centru města si zaslouží pozornost pivovar U Tří růží. Jeho vyhlášenými speciály jsou červené pivo Vienna red nebo osvěžující svrchně kvašený Weissbier s příchutí banánu a citrusu. V sousedství pivnice U Bansethů, proslulé nadívanými kachnami, byl nedávno založen Sousedský pivovar Bašta. Tam v kádích zraje populární polotmavý ležák 12° i kroužkový speciál. Moderní pivovar nedávno vyrostl v Hostivaři, kde vaří pivo Hostivar se stupňovitostí 8–15°. Z někdejší kotelny vznikl v roce 2010 Jihoměstský pivovar. Ve stylovém prostředí pivnice se čepuje pivo Jihoměšťan 11°.
Pivotéky pro fajnšmekry
Vedle pivovarů je v metropoli nespočet pivních barů a pivoték. Pestrou nabídku s více než 40 lahvovými speciály mají například v Pivkupectví, které je součástí ochutnávkové pivnice Zlý časy. Z pípy o osmačtyřiceti kohoutech tu točí pivo z domácích malých a středních pivovarů, ale ochutnáte tu i raritní piva ze zahraničí. Nedaleko Žižkovské televizní věže stojí už léta hostinec U Vodoucha, kde se na devíti pípách měsíčně protočí 40 až 50 druhů piv z malých regionálních pivovarů. Vyhledávaná je také vinohradská pivotéka Pivo a párek, kde k točeným i lahvovým speciálům nabízí výborné uzeniny z malých lahůdkářství. Ještě o kousek dál vznikl v průmyslovém areálu u nádraží Vršovice pivní bar Zubatý pes s 15kohoutkovou pípou, zaměřený na těžko dostupná česká i zahraniční piva.
Z muzea do pivních lázní
Pokud se chcete dozvědět více o historii a tradici vaření českého piva, zajděte si na audiovizuální interaktivní exkurzi do Návštěvnického centra Staropramen na Smíchov nebo do nově založeného Muzea piva v Husově ulici. Vyzkoušet blahodárné účinky piva doslova na vlastní kůži můžete v pivních lázních – v Praze v současné době fungují hned troje. Vykoupat se tak můžete v pivu Budweiser Budvar, Bernard nebo Krušovice. Další informace a tipy na pivní výlet najdete v novém Pivním průvodci Prahou nebo na webu www.prague.eu.
Základní pivní typologie
ALE [ejl] – Pivo vyrobené z kvasinek svrchního kvašení; má charakteristickou vyzrálou chuť.
TMAVÉ PIVO – Existuje mnoho druhů. Používá-li se pivo bez značky, obvykle jde o tmavý ležák mnichovského typu.
LAGER – Ležák – Druhový termín pro pivo vyrobené spodním kvašením. Pravé ležáky se vyrábějí a zrají při teplotách blížících se bodu mrazu. Celosvětové oblibě se těší zvláště díky své jemnosti a čistotě.
PILSNER / PILSENER / PILS – Volně lze jako tento druh popsat jakékoliv pivo zlatavé barvy, suché, spodně kvašené a střední síly, ačkoliv správně přináleží výrobku v nejvyšší kvalitě, vyznačujícímu se chmelovostí květové vůně a suchým dozvukem. Zraje ve dřevě, je tradičně ze všech ležáků nejsvětlejší.
PORTER [pórtr] – Pivo vařené v londýnském stylu, které prakticky zaniklo, ale slaví svůj návrat. Původně vzniklo k uspokojení poptávky po řezaném pivu typu ALE a STOUT v poměru 1:1, jeho tmavě hnědý odstín pochází z pražení ječmene před zahájením vaření piva. Světlejší bratr piva STOUT má méně výraznou chmelovou chuť než ALE a je těžší než většina piv, s lehkým náznakem sladké příchuti.
STOUT [staut] – Mimořádně tmavé, téměř černé spodně kvašené pivo vyráběné se silně praženým sladem.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.