Jestliže pražská Letná se svými trendy kavárnami trochu připomíná berlínský Prenzlauer Berg a hospodsky ušmudlaný Žižkov je zase takový pražský Kreuzberg, pak Vršovice musejí být… A víte co? Co takhle se pro jednou na tahle srovnání vykašlat? Pražská čtvrť svažující se od parku Grébovka dolů ke stadionu Bohemians, kolem kterého se vine říčka Botič, se stejně k žádné jiné přirovnat nedá.
Vršovice měly ještě celkem nedávno pověst mokré čtvrti, kam se slušná holka v noci neodváží sama. Temné kouty bez lamp, rozmlácené chodníky, spousta nonstop heren a volné parkování bez modrých pruhů… Že jste překročili hranici nóbl měšťáckých Vinohrad a octli jste se v dělnických Vršovicích, jste poznali ihned. Za posledních pět let se ale tahle část Prahy 10 hodně zvedla. Změnila se v jednu z pražských čtvrtí, kam se stahují umělci, různí kavárenští intelektuálové a hipsteři.
Na večírky přes půl Prahy
Největší koncentrace vršovického kulturního milieu se nachází v ulici Krymská a přilehlých ulicích. Jedním z prvních lidí, kteří z okolí Krymské udělali místo, kam se dnes jezdí na večírky třeba i přes půlku Prahy, byla zakladatelka Café Sladkovský Kateřina McCreary. Na rohu ulic Sevastopolská a Černomořská založila kavárnu se šmrncem starých časů. Černobílé fotografi e kníratých mužů, pastelové tapety a těžké secesní závěsy, to vše navozuje lehce dekadentní atmosféru trochu jako z fi lmů od Wese Andersona. Kromě hezkých holek a vášnivých diskutérů na libovolné téma tu můžete potkat i různé pražské legendy. Ještě nedávno sem chodíval na pivo třeba člen Plastic People of The Universe Vráťa Brabenec. A pokud přijdete hladoví, zdejší domácí hamburgery patří k tomu lepšímu, co Praha v tomto ohledu nabízí.
To bylo před čtyřmi lety. Kavárna si našla své stálé hosty, existovala ale celkem v tichosti a nenápadně. Zástupy mladých lidí do tohohle kouta starých Vršovic přivedl až dnes už legendární kavárník Ondřej Kobza, který v prostorách bývalé expatské kavárny/knihkupectví nazvané Shakespeare and Sons otevřel podnik Café v Lese. Ten se neuvěřitelně rychle stal jedním z kultovních pražských klubů. Určitě za to do velké míry může marketingový génius zakladatele, který uspěje se vším, na co sáhne. Ondřej Kobza dnes v Praze provozuje několik kaváren a klubů, po Praze a celém Česku rozmístil piana a šachovnice, které může použít kdokoli, a teď pro pražské kolemjdoucí chystá veršomat s instantní poezií. Nebyl to ale jen marketing a facebookový hype, který z Café v Lese udělal hipsterskou líheň. Ondřej Kobza v rozlehlém sklepě kavárny především začal pořádat neotřelé hudební akce. Z kavárny udělal jedno z mála míst, kde člověk mohl snad každý den slyšet živou hudbu mnoha žánrů, ať už třeba folk, indie-kytary nebo okrajovou elektroniku.
Zadáno pro bohému
Po úspěchu Café v Lese kolem jako houby po dešti vyrostly další podniky: naproti zmíněné kavárny je bar, kde se můžete opít a u toho nechat ostříhat, o pár domů nahoře je raw-veganská restaurace Plevel, za rohem v bývalém kině Pilot se občas konají slušné parties. Pro uvědomělejší občany je tu potom prostor Družina, kde se domlouvají různé veřejné happeningy a politické akce. A jednou za čas se celá Krymská a okolí promění v pouliční festival s blešákem a farmářským trhem, všechna ta nashromážděná bohéma a energie se vylije na dlažbu a je veselo jako v Paříži na Montmartru... A kruci, zas mi nechtěně ujelo srovnání!
Vršovice ale nejsou jenom trendy Krymská. Když se spustíte dolů z kopce, dojdete k nepříliš hlubokému potoku Botiči. Dáte-li se proti jeho proudu, dovede vás k továrně Koh-i-Noor, kde se před vámi otevře dlouhá řada normalizačních betonových paneláků, a pak ještě dál, až ke slávistickému stadionu Eden. Až tehdy pochopíte, co to jsou Vršovice. Totiž jedna z posledních opravdu dělnických čtvrtí, kde se stále ještě vyrábí. Třeba gumárna Mitas sídlící v sousedních Strašnicích zásobuje pneumatikami celý svět, řeknou vám její zaměstnanci v restauraci čtvrté cenové skupiny, když jim skončí směna. Právě tenhle proletářský základ nechává vyniknout lesku míst, jako je Krymská. Snad nezmizí příliš rychle…
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.