V Rudné u Prahy – Dušníkách najdeme na malém pahorku zvaném Homole pseudorománský kostel. Podle některých souvisí místo s bitvou u Loděnice (okr. Beroun) v roce 1179, kde proti sobě stanula přemyslovská knížata Soběslav II. a Bedřich. Sice tu Bedřich prohrál, ale později Na Bojišti v Praze Soběslava II. s pomocí Konráda II. porazil a usedl na český trůn.
Na pahorku vysokém 9 m a o průměru 30 m stávala už ve 13. stol. kaplička sv. Jiří. Opravována byla ještě v roce 1595, ale v letech 1687–1688 byl na jejím místě postaven 19 m dlouhý a 13 m široký (v kříži lodi) barokní kostel. Vlivem stavby železnice a snad i blízké silnice však byla narušena jeho statika, proto bylo v roce 1904 rozhodnuto o jeho zbourání. Základní kámen nového kostela byl položen v roce 1908 a vysvěcen byl v roce 1912. Zachováno bylo pouze schodiště s 52 schody a odpočívadlem, pískovcové pažení a vstup s nárožními hranoly.
Když byl v roce 1904 násep prokopán, ukázalo se, že byl nejspíš navršen uměle. Nalezena tu byla sice koňská lebka, ale žádná pohřební místnost. Ta se ale může nacházet až pod úrovní okolního terénu. Pokud by byla objevena, znamenalo by to potvrzení teorie o mohyle pravděpodobně slovanského rituálního určení. Podle pověsti v ní měl být po bitvě u Loděnice zaživa zasypán zajatý rytíř Helich i se svým koněm. Kdoví, snad se to dozvíme, protože kostelu na Homoli opět hrozí zřícení.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.