Pražský hrad, nejvýznamnější historická a kulturní památka v naší zemi, opět přivítá v nadcházející letní sezoně své návštěvníky a nabídne jim mnoho zajímavého – návštěvu hradních historických budov, stálých expozic, kulturních akcí nebo jen procházku po malebných zákoutích Hradu.
Areál Pražského hradu je přístupný denně od 6 hodin až do půlnoci. Po zakoupení vstupenky na malý či velký okruh si návštěvník může prohlédnout jednotlivé historické objekty Pražského hradu. Vstupenka na malý okruh, který zahrnuje katedrálu sv. Víta, Starý královský palác, baziliku svatého Jiří a malebnou Zlatou uličku, stojí 250 Kč. Velký okruh za 350 Kč obsahuje navíc Obrazárnu Pražského hradu, kde jsou vystaveny obrazy ze sbírek Pražského hradu včetně děl Cranacha, Tiziana, Veroneseho, Rubense či Brandla, stálou expozici zvanou „Příběh Pražského hradu“, která mapuje hradní historii od pravěku až po současnost, dále muzeum Hradní stráže umístěné v Prašné věži, a stálou expozici v Rožmberském paláci, která přibližuje činnost Ústavu šlechtičen, založeného na Pražském hradě Marií Terezií.
Část vzácného chrámového pokladu svatého Víta je od roku 2011 trvale vystavena v kapli svatého Kříže na II. hradním nádvoří. Počátky největšího chrámového pokladu v českých zemích se datují do 10. století, tedy do doby knížete Václava. Výstava představuje drahocenné relikviáře, liturgické předměty, kněžská roucha a zejména Svatováclavský meč a zlatý relikviářový kříž Karla IV. Oba tyto předměty se používaly při korunovacích českých králů na Pražském hradě. Výstava chrámového pokladu je otevřena denně od 10 do 18 hodin.
Pražský hrad také nabízí jedinečné pohledy na pražské panorama z jižních zahrad, které byly v loňském roce nově zpřístupněny po dvouleté rekonstrukci. Ta zahradám zčásti navrátila původní vzhled z dvacátých let minulého století, kdy tyto zahrady nově navrhoval slovinský architekt Plečnik. Od června se v jižních zahradách konají i sobotní promenádní koncerty, tato tradice trvá již 170 let. Spolu s jižními zahradami je v letní sezoně přístupný i Jelení příkop, kousek „divoké“ přírody v bezprostřední blízkosti samotného Hradu. Obě části příkopu jsou propojené průchodem ve valu Prašného mostu, kde je viditelný i pilíř původního mostu renesančního. Jelení příkop vede až na Klárov, kam lze sejít po úzkých lávkách vedoucích po úbočí příkopu.
Při procházce hradní zelení rozhodně nevynechejte Královskou zahradu s jedinečnou stavbou renesančního Letohrádku královny Anny a zcela soudobou Oranžérií. Oranžérie je od června otevřena denně od 12 do 18 hodin. Zahrady Pražského hradu jsou spolu s Jelením příkopem přístupné od dubna do října denně od 10 hodin. Vstup je zdarma. Fyzicky zdatní návštěvníci se nezaleknou výšlapu po 287 schodech na velkou jižní věž svatovítské katedrály. Odměnou jim bude přenádherný pohled na Pražský hrad a jeho okolí z ptačí perspektivy. Cena vstupenky je 150 korun, pokladna se nachází ve věži.
Od 30. května bude v budově Jízdárny Pražského hradu zahájena výstava s názvem „Marilyn“. Osobnost známé herečky přiblíží vystavená kolekce kostýmů a bot z fi lmů i jejího osobního života, fotografie, úryvky z deníků a ukázky z fi lmů, které americkou hvězdu proslavily. Výstava potrvá do 20. září a otevřena je denně od 10 do 18 hodin.
Návštěvnické objekty Pražského hradu lze navštívit s výkladem průvodce Správy Pražského hradu po předchozí rezervaci.
Pro nejmenší návštěvníky je v expozici „Příběh Pražského hradu“, v gotickém podlaží Královského paláce, připraven dětský program s názvem „Hra na Hrad“.
Více na:
www.hrad.cz
www.kulturanahrade.cz
www.hrad.army.cz (přehlídková a hudební vystoupení)
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.