Děti v Karlíně odhalily pamětní desku Pavlu Lionovi. Chlapci, který se tu narodil, vyrůstal a přežil terezínské ghetto, ale nepřežil peklo vyhlazovacího tábora Osvětim. Pavel Lion se narodil v dnešní Sokolovské, tehdy Královské ulici, což dnes připomíná pamětní deska odhalená na jeho rodném domě č. 86/97. Je připomínkou tisíců dětí, které se z rasových důvodů nedožily konce války.
Pavel Lion byl pro svůj židovský původ spolu s matkou a mladším bratrem Jiřím deportován do terezínského ghetta 14. prosince 1941. O tři roky později, kdy konec války byl již takřka na dohled, byl Pavel jedním z posledních transportů (Eq), převezen 12. října 1944 z Terezína do Osvětimi - Birkenau. Po příjezdu byl při selekci na příjezdové rampě spolu se svým bratrem, matkou a stovkami dalších, poslán na smrt v plynové komoře. Bylo mu 14 let.
Jeho poselství ale žije dál zásluhou studentů a učitelů Gymnázia Přírodní škola díky projektu Terezínská štafeta. Program, který si studenti připravili pro odhalení pamětní desky, emotivně podtrhly ukázky z divadelního představení Terezínské zvony i objevené texty Pavla Liona. Pozvání studentů přijali vedle Dagmar Lieblové, Tomana Broda a dalších přeživších pamětníků terezínského ghetta, také Helga Hošková a Pavlův kamarád Erich Spitz, kteří zavzpomínali na Pavla a poté společně odhalili jeho pamětní desku.
Luděk Sládek
KAM po Česku, Praha, 5. 11. 2016
Více na: http://www.prirodniskola.cz/o-skole/skolni-projekty/pavel-lion/
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.