Povídat si budeme o rčeních zdomácnělých v naší mateřštině, například když řekneme, že někdo zachoval stoický klid. Věděli jste, že stoičtí myslitelé tak chtěli vyjádřit cestu k dosažení blaženého života?
Danajský dar je vedle toho slovní spojení označující dar, který obdarovaného nepotěší, spíše mu přinese potíže. Původ najdeme ve slovech věštce Laokoona, který varuje před Řeky: „Ať je to cokoli, bojím se Danaů, i když přinášejí dary.“ Oním darem byl trojský kůň, díky kterému Řekové (Achájci, Danaové) dobyli města Troja.
Damoklův meč je přirovnání užívané v případech, kdy by člověk neměl být klidný, protože ho čeká něco, na čem by mu mělo záležet, jak dopadne. Za vším je syrakuský vládce Dionýsios, jehož moc stála na žoldnéřích, které držel v přepychu, ale i věčném strachu z trestu, pokud propukne povstání utlačovaných. Damokles mu záviděl jeho bohatství i moc, proto ho Dionýsios posadil k plnému stolu a nad jeho hlavu spustil na koňské žíni ostrý meč. Damokles při pohledu na smrt visící nad jeho hlavou odmítl bohatství a zvolil holý život.
Jednu z nejzdařilejších ilustrací příběhu o Damoklovi vytvořil Čech, Václav Hollar (1607–1677), známý jako Wenceslaus Hollar Bohemus. Pracoval v mnoha význačných dílnách Evropy a většinu života prožil v cizině. Zemřel v Londýně, zůstal Čechem a dal to nejednou najevo, jako například pohledem na Prahu z roku 1636.
-lgs-
foto © Wikipedie
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.