Připraven je dobový jarmark, řemeslné dílny, ohňový průvod a ohňostroj, vojenské ležení v parku, bitvy a také bohatý kulturní program. K nabídce města však patří i významné turistické cíle, které lákají k poznání malé i velké.
Návštěvu můžete zahájit na novorenesanční radnici, stojící na náměstí T. G. Masaryka v centru města. V jejím druhém patře naleznete městské muzeum s malou galerií obrazů, Valdštejnskou místností, měšťanským pokojem, střelnými zbraněmi, popravčím mečem a dalšími zajímavostmi.
Všem doporučujeme vystoupat na 48 metrů vysokou radniční věž s hodinovým strojem, odkud je nádherný výhled na Frýdlant a okolí. Každou celou hodinu se z vrcholu věže ozývá zvonkohra s různými melodiemi. Jen pár kroků od historické radnice stojí v ulici Míru druhé městské muzeum – Špitálek. Návštěvníkům nabízí v nově zrekonstruovaných prostorách expozice věnované archeologii, řemeslům a historii města. Unikátním exponátem jsou základy chlebové pece, jejíž replika byla vytvořena na nádvoří muzea. Při akcích města se v ní pečou voňavé placky. Součástí muzea je kaple s původní Pietou.
V nedalekém podstávkovém domku, kousek od náměstí, můžete spatřit Frýdlantský betlém vyrobený Gustavem Simonem. Je zajímavý svou mimořádně dochovanou původní mechanikou. Jeho tvorba probíhala 60 let a na ploše 4 x 2 metry nabízí 130 pohyblivých a 50 statických figur.
Hlavní dominantou města je státní hrad a zámek Frýdlant, patřící k nejvýznačnějším památkovým celkům v Čechách. Představuje spojení středověkého hradu a renesančního zámku. Historie hradu spadá do 13. století a významně jeho vývoj poznamenal také Albrecht z Valdštejna, výrazná osobnost období třicetileté války. Původní podoba gotického hradu se zachovala jen zčásti. Renesanční podobu získal areál na přelomu 16. a 17. století. Rod Clam-Gallasů poprvé zpřístupnil zámecké prostory veřejnosti v roce 1801. Dnes jsou v zámku k vidění sbírky porcelánu a skla, nábytku, zámeckého zařízení, ale také zbraní od dob husitských válek až po 19. století. Zajímavá je zámecká obrazárna s díly barokních mistrů nebo ojedinělý soubor dýmek.
Po prohlídce expozic doporučujeme navštívit Zámecký pivovar Frýdlant. První záznamy o pivovaru pocházejí ze 14. století. V té době se nacházel v prostorách hradu. V 16. století byl kvůli lepší dostupnosti zdrojů přesunut na břeh řeky Smědé do dnešní ulice Hejnická.
V roce 1949 byl pivovar uzavřen. Znovuotevřít se ho podařilo až v roce 2013, po citlivé rekonstrukci. Dnes Zámecký pivovar Frýdlant opět slouží svému účelu, tedy vaření piva značky Albrecht, a je vyhledávaným turistickým cílem.
Turistické informační centrum
Frýdlant náměstí T. G. Masaryka 37
464 01 Frýdlant
tel.: +420 482 464 013
e-mail: mic@mesto-frydlant.cz
www.mesto-frydlant.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.