Řeč je o Hynku z Poděbrad (15. nebo 17. 5. 1452 – 11. 7. 1492), nejmladším synovi Jiřího z Poděbrad. Byl nejen výtečným diplomatem, ale také nadaným básníkem. Na jeho osobnosti se ale zásadním způsobem projevil „stín“ jeho otce.
Již jako sedmiletý chlapec byl vtažen do otcovy sňatkové politiky a zasnouben s knížecí dcerou Kateřinou (Annou) Saskou. Po otcově smrti se musel bránit svým bratrům, kteří si činili nárok na dědictví po otci, ale i zástupu věřitelů, dožadujících se splacení dluhů po husitském králi. A tak byl nucen odprodávat svá panství.
Jako diplomat působil ve službách Vladislava Jagellonského, cestoval a v Itálii se seznámil s krásami nastupující renesance. Jako básník se proslavil především veršovanou skladbou Májový sen psanou česky navzdory současníkům tvořícím výhradně latinsky. Přeložil jedenáct příběhů z Boccacciova díla a v jejich duchu k nim přidal i vlastní novelu O jedné pěkné paní, jménem Salomeny, a o jejím velmi netrefném manželu.
Na jedné straně muž neobyčejně vzdělaný, zcestovalý a na straně druhé svárlivý, hýřivý a vedoucí nákladný život. Miloval ženy jistě víc, než by se slušelo, a proto je snad první známou českou obětí syfilidy, které podlehl v Poděbradech coby čtyřicetiletý, 11. července 1492.
Marie Kulinkovská
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.