(300 let) Plzeňský rodák Ignác František Platzer, český sochař a zakladatel rodinné dílny, se narodil 6. 7. 1717 jako syn řezbáře a kameníka Jana Benedikta Platzera. Jeho díla najdete jak v Praze, tak ve Vídni.
Představitel pozdního baroka a klasicismu studoval na vídeňské akademii, kde pod vlivem pokrokového vídeňského sochařství a zároveň domácích barokních velikánů, reprezentovaných Matyášem Braunem a rodinou Brokoff ů, dospěl k vlastnímu osobitému projevu. V roce 1744 se usadil v Praze a založil produktivní sochařskou dílnu, která fungovala díky rozvětveným potomkům nepřetržitě až do roku 1907. Stal se přední osobností českého sochařství a získával ty nejprestižnější zakázky. Zůstalo po něm rozsáhlé dílo zahrnující kostelní dřevořezbu, volnou plastiku a architektonické fi gury. Mezi nejznámější díla patří Souboj titánů nad branou u vstupu na 1. nádvoří Pražského hradu. Dále kamenné plastiky a dřevořezby pro kláštery na Zbraslavi a v Teplé, pro zámky Dobříš a Hořín. Po roce 1773 přijal pozvání císařovny Marie Terezie do Vídně, kde vytvořil tři sochy pro zámek Schönbrunn. Zemřel 27. 9. 1787 a je pohřben na Malostranském hřbitově v Praze.
-aba-
foto: Ignác Platzer: Souboj titánů a vázy s putti (1761–1762), Pražský hrad (dnes volné kopie původních soch z r. 1902 od Čeňka Vosmíka a Antonína Procházky) © Wikimedia Commons
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.