Přijměte naše pozvání k již druhému putování krajem, který může nabídnout nepřeberné množství zážitků. Dnes bychom se chtěli věnovat tipům na výlety, které mohou využít o prázdninách také rodiny s dětmi.
Starý zámek v Chudenicích
V tichém koutu Pošumaví leží obklopeno nevšedními přírodními krásami lázeňské městečko Chudenice. Není tu hluk ani kouř, zato čistý lesní vzduch, který znamenitě posiluje plíce, stejně jako hluboký klid léčí unavené nervy. Městečko patří mezi nejstarší české osady. Od 12. století tu sídlil starobylý rod Černínů, který zde ve 13. stol. založil gotickou tvrz, později přestavěnou na dnešní Starý zámek. Ubytovat se můžete v nově zrekonstruovaném zámku Lázeň a máte možnost dopřát si tady i nějakou tu proceduru. Na výlet se můžete vydat třeba do parku nad Lázní, kde stojí 45 m vysoká rozhledna Bolfánek. Nedaleko ní je vstup do tajemných podzemních prostor se skalní puklinou opředenou mnoha pověstmi. Starý zámek je otevřen o prázdninách denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 18 hodin. Ceny základního vstupného (zámek, muzeum Dobrovského a rozhledna Bolfánek) jsou 100, snížené 60 a rodinné 260 Kč.
www.chudenice.klatovsko.cz
Kašperské Hory – výlet do historie Šumavy
Městečko v nadmořské výšce 740 m je nejvýše položené gotické město v Čechách. Původně Reichenstein (Bergreichenstein) vznikl na přelomu 13. a 14. století jako hornická osada. Za panování Jana Lucemburského byla povýšena na horní město. Nedaleký hrad Kašperk nechal vystavět v roce 1356 český král a římský císař Karel IV. jako ostrahu zemské hranice, zlatonosné oblasti i nově vzniklé Zlaté stezky vedoucí z Čech do Bavor. Více se dozvíte při návštěvě hradu, který na prázdniny připravil prohlídky také pro děti „Staň se rytířem nebo dvorní dámou“, a to denně mimo pondělí od 10.30 hod. (doporučujeme předem se objednat). Hrad je otevřen denně mimo pondělí od 9.30 do 18 hodin. Ceny základního vstupného jsou 60 a sníženého 45 Kč.
www.kasperk.cz
Katakomby v Klatovech
Jejich vznik souvisí s výstavbou kostela Neposkvrněného početí P. Marie, kterou realizovali jezuité v letech 1656–1675. V letech 1676–1783 tu bylo pohřbeno více jak 200 těl, ale do dnešních dní se dochovalo asi jen 30 z nich. Přestože nebyla těla nijak ošetřena, došlo k jejich přirozené mumifikaci vysoušením vzduchem, který dodnes proudí vzduchovými kanály ústícími na střeše kostela. Zajímavostí je, že takto „mumifikovaná“ těla dnes neváží více než 8–10 kg. O prázdninách můžete katakomby navštívit denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Ceny vstupného jsou 40 a 20 Kč. Podzemí kostela, katakomby, provozuje Občanské sdružení Klatovské katakomby.
www.katakomby.cz
Muzeum strašidel v Plzni
Nezavítat o prázdninách do Plzně, to by byla chyba. Zdejší zoo, pivovar, Hurvínka a Spejbla nebo Dinopark už asi znáte, ale co strašidla a pohádkové bytosti? Muzeum strašidel je v podzemí hotelu Central v samém centru města – na náměstí Republiky. Nic vám nebrání nahlédnout do světa pohádek a kouzel z časů staré Plzně. Jednotlivé expozice jsou doslova plné přízraků, nadpřirozených a pohádkových bytostí, které se nějak dotýkají historie města Plzně a Plzeňského kraje. Otevřeno je tu denně od 10 do 18 hodin. Mimo tyto hodiny je možná prohlídka na objednání. Domluvit si můžete také průvodce. Základní vstupné je 80 a 50, rodinné 220 a ZTP 40, skupinové vstupné 40 Kč (organizované skupiny dětí s doprovodem).
www.muzeumstrasidel.cz
foto © Občanské sdružení Klatovské katakomby
foto © Muzeum strašidel Plzeň
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.