Přijměte pozvání do města, které svými památkami vypráví příběh dvou různých náboženství, dvou rozdílných kultur, dvou zcela odlišných světů. Díky soužití a výjimečné toleranci obyvatel byly symboly křesťanské a židovské kultury zapsány na Seznam UNESCO.
Jedná se o baziliku sv. Prokopa, která je považována za výjimečnou stavbu sakrální architektury, a židovskou čtvrť, která patří mezi nejkompletnější v Evropě.
V úzkých uličkách židovského města můžete obdivovat unikátní ghetto, které připomíná dlouhou a bohatou historii židovské obce v Třebíči. Čtvrť představuje 108 dochovaných staveb. Významná je především Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera. V Zadní synagoze vás jistě zaujme interaktivní model židovské čtvrti zachycující podobu židovského města k roku 1850 nebo expozice týkající se židovské kultury s názvem Makom Chajim – Místo života.
Dům Seligmanna Bauera nabízí návštěvu typického bydlení židovské rodiny v meziválečném období. Vybaven je autentickým dobovým nábytkem a předměty denní potřeby, připomínající způsob života a tradice zaniklé židovské komunity. V přístavku domu je také umístěna expozice košer řeznictví. V Galerii Ladislava Nováka v židovské čtvrti můžete také navštívit Pamětní síň Antonína Kaliny. Jedná se o stálou expozici významného třebíčského rodáka, který zachránil více než 900 židovských chlapců z koncentračního tábora Buchenwald. Hrdinství Antonína Kaliny bylo oceněno až po jeho smrti. V roce 2012 mu byl udělen titul Spravedlivý mezi národy, udělovaný lidem nežidovského původu, kteří přispěli za druhé světové války k záchraně Židů před holocaustem.
Bližší informace na www.visittrebic.eu, www.trebiczije.cz.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.