V polském Hnězdně jsou poprvé vystavovány archeologické památky z období Velké Moravy. Unikátní výstava Velká Morava a počátky křesťanství, která byla v letech 2014-2015 při příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje představena v Brně, Praze a Bratislavě, doputovala v upravené podobě také do tohoto významného města, kolébky polské státnosti, pod názvem "Wielkie Morawy". V Muzeu Początków Państwa Polskiego v Gnieźnie je k vidění od 17. 12. 2017 do 24. 6. 2018.
Výstava představuje nejvýznamnější archeologické nálezy z období Velké Moravy, státního útvaru, který v 9. a na počátku 10. století existoval na území dnešní střední Evropy a byl partnerem i soupeřem tehdejších rozhodujících mocností.
V rámci výstavy mohou zájemci zhlédnout soubor více než 700 převážně archeologických artefaktů, pocházejících především z výzkumů Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Brně a sbírek Moravského zemského muzea. 98 procent předmětů tvoří originály nevyčíslitelné historické hodnoty a téměř 300 nejvzácnějších z nich má status Národní kulturní památky. Prezentovány jsou například rozsáhlé soubory honosných velkomoravských šperků - náušnic, gombíků, náhrdelníků a prstenů, ale také kolekce jezdecké výstroje a zbraní (ostruhy, třmeny, meče, sekery, kopí) či vzácné, řemeslně zpracované výrobky z kostí a parohu. Nechybějí ani zmenšené modely rekonstrukcí velkomoravské sakrální architektury.
Výstava "Wielkie Morawy" byla vytvořena ve spolupráci polských a českých institucí:
- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
- Archeologický ústav Akademie věd ČR, Brno. v. v. i.
- Moravské zemské muzeum
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.