Rys ostrovid byl součástí naší krajiny do přelomu 19. a 20. století, kdy ho člověk zcela vyhubil. Přesto se tato naše někdejší největší kočkovitá šelma a mimochodem i nejkrásnější, do naší krajiny vrátila. Dnes jich tu žije asi stovka. Přesto se jedná o kriticky ohrožený druh.
Rys ostrovid je po vlkovi naše druhá největší žijící šelma, která se vrátila do Beskyd ze slovenských Karpat a kde jich dnes žije asi deset kusů. Vrátil se také na Šumavu díky vypuštění několika kusů, také ze Slovenska a jeho populace se zde odhaduje na 60 až 85 kusů. Jednotlivě je možné potkat rysa také v Moravském krasu, Krušných a Jizerských horách. Živí se převážně srnci, nepohrdne divočákem a zvládne ulovit i jelena. Člověku se ale vyhýbá a není patrně znám případ, kdy by jej lovil. Občas uloví ale nějakého toho hlodavce, zajíce a dokonce lišku.
Největší ohrožení pro rysa představují auta a pytláctví. Podle zákona sice hrozí pytlákům za jeho usmrcení pokuta až 100 000 Kč nebo dokonce tři roky vězení. Přesto rys láká jako trofej. S pytláctvím bojuje nejen zákon, který často na vše nestačí, ale také dobrovolné „vlčí a rysí hlídky“. Tito dobrovolníci nachodí při monitoringu vlka a rysa stovky kilometrů a svou přítomností v krajině mnohdy hatí plány pytláků.
Krajina rysa potřebuje, protože stejně jako vlk, napomáhá přirozené rovnováze v ní. Má tedy česká krajina štěstí, že se do ní rys zase vrací? Nebo dovolíme jeho novodobé vyhubení? Co myslíte? Napište nám.
Alois Rula (redakce@kampocesku.cz)
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.