Osmička je v Rakovníku důležité číslo. V letošním roce rozhodně. Město s červeným rakem ve znaku si totiž připomíná hned několik velkých výročí, souvisejících s letopočty s osmičkou na konci.
Především 430 let od svého povýšení na královské město. Pocta, kterou Rakovníku udělil v roce 1588 císař Rudolf II., byla symbolickým vyvrcholením stavebního, kulturního i hospodářského rozkvětu města v 16. století, který Rakovníku přinesl i jeho dnes nejobdivovanější stavební památky včetně kostela sv. Bartoloměje a dvojice gotických městských bran – Vysoké a Pražské, z nichž ta první se začala stavět v roce 1518, tedy přesně před 500 lety. Rakovník slaví i sto dvacet let od založení městského muzea a sedmdesát let od otevření městské galerie, která dnes nese jméno mistra české krajinomalby Václava Rabase, rodáka z nedalekých Krušovic. Stálá expozice jeho mistrovských pláten, mezi nimiž nechybí slavná Krušovická kopanina, patří k chloubám města. A v neposlední řadě si Rakovník letos připomíná i sto sedmdesát let od narození Františka Otty, zakladatele proslulé rakovnické továrny na výrobu mýdla, které vítězilo u zákazníků svou prvotřídní kvalitou i vtipnou reklamou: „Čáry máry, kočka, výr, na prádlo je Otamýr!“
U příležitosti letošních jubileí vydalo Městské informační centrum v Rakovníku nový poutavý průvodce městem, který nazvalo Rakovnická mozaika. Vydejte se s ním Rakovníkem po stopách slavných operních pěvců bratrů Burianů, světoznámé rakovnické keramiky RAKO, za pohnutými židovskými dějinami města do místní synagogy nebo za rakovnickými klenoty moderní architektury prvních tří dekád minulého století, kterým kraluje sokolovna od architekta Otakara Novotného z roku 1914, vyhlášená jako první sokolovna v Česku národní kulturní památkou. Elektronická verze průvodce je zdarma ke stažení na www.infocentrum-rakovnik.cz.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.